Dolar yerini farklı para birimlerine mi kaptırıyor?

Tüm dünyada kendini kabul ettirmeyi başarmış olan Dolar, son yılların kripto para birimlerine karşı güç kaybetmeye başladı. Belli bir merkeze bağlı olan ve çok farklı etkenler nedeniyle dalgalı bir süreçten geçen Dolar; tüm bu özelliklerinden farklı bir şekilde piyasaya sürülen kripto paralara karşı kullanıcılar tarafından daha ilgi görmeye başladı. Peki, Dolar yerini farklı para birimlerine mi kaptırıyor?

Dolar yerini farklı para birimlerine mi kaptırıyor?

Bitcoin başta olmak üzere geliştirilmiş olan farklı coinler ve aynı zamanda Facebook gibi güçlü şirketler tarafından geliştirilen yeni para birimleri; Dolar gibi dünyayı hakimiyet altında tutan para birimlerine karşı aynı zamanda birer tehdit olarak görülüyor. Dijital dünyadaki para birimlerinde herhangi bir merkezin bulunmaması ve takip edilemez bir para akışının olması başta illegal durumlar olmak üzere pek çok farklı işlemin çok daha kolay bir şekilde internet aracılığıyla yapılmasını sağlar. Bu yaşanan süreç içerisinde ise en çok merak edilenlerden bir tanesi Dolar yerine farklı para birimlerini mi kaptırıyor oluyor.

Doların yerini para birimlerine kaptırabilmesi adına, piyasaların doğru bir şekilde analiz edilerek mevcut tablonun incelenmesi gerekiyor. Konu ile ilgili pek çok farklı kaynak tarafından yapılan araştırmalar, şu an için böyle bir durumun olmadığını ortaya net bir şekilde koyarken Amerika Birleşik Devletleri’ndeki para arzında Doların geri planda kalması için bir Bitcoin’in 200 bin Doların üzerine çıkması gerektiği söyleniyor.

Bitcoin Etkisi

Bugüne kadar çok yüksek rakamlara çıkmış olmasına karşın son aylarda 10 bin Dolar seviyelerinde hareket eden Bitcoin için böyle bir rakamlara ulaşmak kısa vadede oldukça imkansız görünüyor. Bununla birlikte uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde başta Bitcoin olmak üzere farklı para birimlerindeki sınırlı sayıdaki üretimin bu konuda kısıtlılık getirdiği ve Dolar gibi uluslararası alanda kullanılmasının da çok mümkün olmadığı belirtiliyor.

Mevcut tablo istikrarsız ve kısıtlı gibi etkenler nedeni Doların tüm tehditlere ve rakiplere karşı gücünü korumaya devam edeceğini ve yerini hiçbir para birimine bırakmayacağına da bizlere gösteriyor. Kuşkusuz dijital para birimi sektöründe yaşanacak farklı gelişmeler bu eğilimi farklı yönlere çekebilir. Dolar yerini farklı para birimlerine mi kaptırıyor? sorusuna yanıt bulmaya çalıştık.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz