Bitcoin’nin en iyi satın alma göstergelerinden biri olan teknik bir indikatör, bu hafta (9 Ağustos’ta) satın alma sinyali verdi.

Şimdi, gelmiş geçmiş en iyi ve en karlı sinyallerden biri olarak kabul edilen bu indikatör, fiyatın patlamaya hazır olduğuna işaret ediyor.

Madencilerin, BTC’lerini satıp satmayacaklarını anlamak için hash gücünü analiz eden ve Hash Ribbons olarak adlandırılan bu gösterge, 2021’da yeni bir yükseliş trendine işaret ediyor.

Charles Edwards tarafından yaratılan Hash Ribbons Indicator, Bitcoin madencilik zorluğuna ve hash gücüne dayalı hareketli bir ortalamadır. Madencilerin ne zaman capitulation sürecine girdiklerini, yani pes ettiklerini ve kripto paralarını ne zaman satmaya başladıklarını gösterir.

Ve bu dönemin ne zaman gerçekleştiğini belirlemek için bitcoin hash gücünün otuz ve altmış günlük hareketli ortalamalarını kullanır ve bunu da Bitcoin’in yerel dip seviyelerini tahmin etmek için kullanır.

Aşağıdaki Glassnode grafiği, Bitcoin’in tarihsel fiyat hareketlerini ve hash ribbons göstergesinin sinyal verdiği zamanları gösteriyor.

Hash ribbons, piyasadaki madenci kapitülasyonunu ölçmek için Bitcoin hash gücündeki değişiklikleri kullanır. Bu nedenle Bitcoin için oldukça etkili ve tarihsel olarak da doğru bir satın alma göstergesi işlevi görür.

Madencilik faaliyetlerinin durduğu dönemlerde bu, madenciliğin artık karlı olmadığını gösterir. Hash gücü düşer, bloklar normalde 10 dakikada tamamlanırken, daha yavaş çıkarılır. Sonunda zorluk, bu madencileri tekrar işe dönmeye teşvik etmek için otomatik olarak düşer.

Böyle dönemler, genellikle çok sayıda madencinin makinelerini kapattıkları ve ardından hash ribbons göstergesinin kapitülasyonu ve ardından nihai Bitcoin al sinyali verdiği süreçlerdir.

Yani Hash Ribbons, Bitcoin’in hash gücü oranını temel alır ve yatırımcılara fiyatın ne zaman yükselişe geçeceğini söyler.

Teoride, madenciler büyük bir fiyat düzeltmesi gibi olaylar sonucunda pes ettiklerinde hash oranı düşer. Ancak hash gücü, Bitcoin’in otomatik zorluk güncellemeleri sayesinde yeniden yükselir. Dolayısıyla Hash Ribbons, madencilerin maliyetleri karşılamakta zorlandığı dönemlerin, pozisyon almak için en uygun zaman olduğunu gösterir.

Bununla birlikte, hash oranındaki büyük düşüşün nedeni, tamamen madencilik sektöründeki artan rekabetin karları aşağı çekmesinden değil; daha ziyade Bitcoin’in başına gelen Çin kaynaklı en büyük siyasi saldırdan kaynaklanıyordu.

Nitekim altı hafta boyunca, Bitcoin ortalama hash gücü %53 azaldı ve capitulation olayı pek gerçekçi olmasa da hash gücündeki düşüş, hala devam edenlerin madencilik gelirleri üzerinde hala çok anlamlı bir etkiye sahipti.

4 yeni ayarlamanın ardından zorluk düşerken, geride kalan madenciler, sadece sıkışmakla kalmadı, aynı zamanda Çin’deki tüm faaliyetlerini ülke dışına taşımak durumuyla karşı karşıya kalan madenciler, varlıklarını satmak zorunda kaldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz