Dünya Bankası, El Salvador’u Bitcoin Konusunda Desteklemiyor

0
5

Dünya Bankası, 7 Eylül’de Bitcoin’i (BTC) yasal bir ödeme aracı olarak tanıyarak uluslararası düzeyde bir ilke imza atan El Salvador’un bu kararını desteklemiyor.

Bitcoin’in dün itibarıyla tedavüle girdiği El Salvador’da McDonald’s, Pizza Hut gibi restoranlar dahil olmak üzere çeşitli işletmelerde bitcoin ile ödeme yapılabiliyor.

El Salvador, bitcoin yasasını uygulamaya koyduğu gün kendi dijital cüzdanı olan Chivo’yu da kullanıma açarak uygulamayı indiren vatandaşlara 30 dolarlık bitcoin dağıttı.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, vatandaşların bu yasa sayesinde para transferi yapmak için ödedikleri komisyonlardan yılda 400 milyon dolar tasarruf edeceğini savunsa da hükümetin uyguladığı plan, Dünya Bankası tarafından desteklenmiyor.

Bir Dünya Bankası sözcüsü, çarşamba günü Koin Bülteni’ne ilettiği açıklamada, “El Salvador’a para biriminin şeffaflığı ve yasal süreçler dahil olmak üzere birçok şekilde yardım etmeye hazırız. Hükümet bizimle bitcoin hakkında destek almak için görüşmüşse de, çevre ve şeffaflık (bakımından) eksiklikleri sebebiyle bu, Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey değil.” dedi.

Devlet Başkanı Bukele tarafından yapılan açıklamaya göre hükümet şimdiye dek yazım sırasındaki değeri yaklaşık 25.3 milyon dolar eden 550 adet bitcoin satın aldı.

Huawei’in, Google’ın ve Apple’ın uygulama mağazalarından indirilebilen Chivo, dün ve bugün bazı teknik sorunlar yaşadı. Devlet Başkanı Bukele’nin bugün öğleden sonra yaptığı açıklamaya göre gün içerisinde ayrıca bir bakım çalışması yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz