Dünya Ralli Şampiyonasının Efsanesi Subaru Bitcoin İle Satıldı! İşte Fiyatı!

0
9

Dünya Ralli Şampiyonası 1994 model Subaru Prodrive 555 A, anonim bir alıcı tarafından yarım milyon dolara satn alındı. Ödeme lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile yapıldı.

Arabayı satan Avustralyalı müzayede evi Lloyds, alıcının Bitcoin kullanarak motor sporları tarihinin en değerli otomobillerinden birini satın almak için dijital bir cüzdan kullandığını doğruladı. 1994 model Subaru Prodrive 555 A için  yaklaşık 8,3 Bitcoin ödendi. Lloyds Operasyon Direktörü Lee Hames, motor sporları ve ikinci el araba endüstrisinin alıcılardan gelen taleplere uyum sağladığını söyledi. Hames, “Kripto paralar geleceğin finansal sistemi ve Lloyds olarak bu modern ödeme yöntemini sunabilmekten ve değişen dünyaya ayak uydurduğumuz için heyecan duyuyoruz.” dedi. 1994 Subaru Prodrive 555 A  ralli efsanesi Colin McRae ve takım arkadaşı Carlos Sainz tarafından kullanıldı ve önemli şampiyonluklar yaşadı. Subaru, 1996’da pistlere veda etti.

Bitcoin ile yapılan yapılan satış dünya medyasında büyük ilgi gördü. Lloyds açık artırmayı 15 bin dolardan başlattı. Ancak, büyük ilgi nedeniyle efsane araba yarım milyon dolara satıldı. Lee Hames, müzayede evinin daha önce bir Ford Falcon GTHO Phase III’ü açık artırmada rekor kıran 1,3 milyon dolarlık bir fiyata sattığını söyledi. Aynı Ford’un dijital NFT versiyonunu da 51bin dolara alıcı buldu. Haziran ayının başlarında, müzayede evi, Avustralya tarihindeki anları ölümsüz hale getirmek için Rose Stereograph Company isimli bir NFT koleksiyonu çıkardı. Blockchain tarafından oluşturulan özgünlük sertifikası, sanat eseri ve dijital dünyayı birleştiriyor. Lider kripto para birimi Bitcoin hala popülaritesini korurken, NFT sektörü de büyük ivme kazandı.

Lloyds, açık artırmaya çıkarılan tüm fiziksel öğeler için bir NFT hazırlıyor ve NFT’nin mülkiyeti, açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi verene devrediliyor. Açık artırmada en yüksek teklifi verenler,  hem NFT’nin hem de fiziksel olarak sanat eserinin sahibi oluyor. Hames Perşembe günü yaptığı açıklamada, Bitcoin ve kripto paraların artık hayatımızda kalıcı olduklarını ve NFT sektörünün büyümeye devam edeceğini söyledi.

Hames’e göre, NFT’ler büyük bir başarı ve Avustralyalıların ve dünyadaki herkesin bu yeni teknoloji sayesinde farklı bir sanatsal deneyim yaşıyor. Bitcoin yatay yönde bir fiyat hareketi izlerken, NFT sektörü ise yeni koleksiyon ve dudak uçurtan fiyatlarla ilgi çekmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz