The Economist: Portföyünüzde Bitcoin olması akıllıca

0
36

Dünyaca ünlü The Economist dergisi portföy çeşitlendirilmesi üzerine bir yazı kaleme aldı ve Bitcoin özelinde olumlu değerlendirmelerde bulundu. 1952 yılında, Hary Markowitz isimli bir ekonomistin yazılarına değinerek başlayan makalede, yatırım çeşitleri üzerinde duruldu.

Markowitz, yazdığı yazı sayesinde 1990 yılında Nobel ödülünü kazanıyor ve Modern Portföy Teorisi’nin gelişiminde etkili oluyor. Nobel ödüllü Markowitz’e göre, portföy çeşitlendirmesi, varlıkların volatiliteden korunmasında önemli bir etken. Peki, The Economist dergisi “Portföyünüzde Bitcoin Olması Akıllıca” başlıklı yazısında tam olarak ne anlatmak istiyor?

Popüler ekonomi dergisi son dönemde kripto paralara yönelik içerik sayısını bir hayli arttırdı. Geçtiğimiz haftalarda merkeziyetsiz finans üzerine hazırladığı sayı da bunu kanıtlar nitelikte.

The Economist, yukarıdaki söylemin altını çizerek yazıya başlıyor ve kripto para piyasalarında görülen yüksek volatiliteye değiniyor. Ayrıca, portföyünde korele hareket etmeyen varlıkların, yatırımcıların daha rahat uyumasına olanak sağladığından bahsediyor. Yazıda verilen örneğe göre, hisse senetleri ve Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar bu gruba dahil olarak gösteriliyor. Buna paralel olarak, geleneksel borsalar ile bonolar arasındaki korelasyon örneği veriliyor. Bonoların, getiri olarak, geleneksel borsaları arkadan takip etmesi ve geleneksel borsaların da -yukarıda bahsettiğimiz gibi- kripto para borsalarını izlemesinden bahsediliyor.

Kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olmalarına rağmen, ortaya çıktıkları kısa zaman dilimindeki ortalama getirilerinin yüksek olması ele alınmış. Ayrıca, diğer varlıklardan ayrışarak hareket ettiklerinden bahsedilmiş. Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyon 0.2 ve 0.3 arasında değişim gösteriyor. Aynı zamanda, gayrimenkul piyasası ile Bitcoin korelasyonu da keza aynı oran dilimi arasında yer alıyor.

Yazıda, ünlü milyarder Paul Tudor Jones’un portföyünün yüzde 5’inin Bitcoin’de yer aldığı açıklamasına değiniliyor. Çeşitlendirilmiş portföyün önemi vurgulanırken böyle bir portföy tahsisinin büyük düşüşlerde yatırımcıyı derinden etkilemediği belirtiliyor. Burada, 2018 ve 2019 arasında yaşanan ayı piyasası örneği veriliyor.

The Economist’in portföy üzerine yaptığı tespitlerden bir tanesi de şu şekilde:

Birçok yatırımcı, yatırımları ile sadece iyi yapmayı istemezler. Aksine, daha iyisini yapmayı isterler. Portföy oluştururken, varlıklara dair olan bilgiler değerlendirilmeli ve endişeler göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, geçmiş performans, gelecek performans üzerine her zaman gösterge olarak tanımlanmaz.

The Ekonomist dergisi, küresel piyasalar tarafından dikkatle takip edilen ve içerikleri, yatırımcılar tarafından ilgiyle okunan bir dergi. Buna paralel olarak, son dönem içerisinde kripto paralara yönelik olumlu ve olumsuz söylemlerin artmasını yakından gözlemliyoruz. Küresel sermaye sahiplerinin -artık- kripto para piyasalarında birer oyuncu olduğunu belirtebiliriz. Her ne kadar dolar hegemonyasının ayakta kalmasını diliyor olsalar da blok zinciri ve Bitcoin adaptasyonunu göz ardı etmiyorlar. Keza, DeFi ve NFT trendlerine de içeriklerinde yer veriyorlar.

Bu tabloya bakarak, yeni kripto para piyasası oyuncularının, teknolojiye ve piyasalara olan etkisinin büyük olacağını söyleyebiliriz. Bitcoin ve kripto paralar şeffaf bir varlık transfer sistemi vaat ediyor olsa da, yeni oyuncularla birlikte, adaptasyon istenmeyen bir şekilde gerçekleşebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz