El Salvador, Bitcoin Yasasını Desteklemek İçin 150 Milyon Dolarlık Fon Kuruyor

0
38

El Salvadorlu yetkililer, yeni Bitcoin yasasının desteklenmesi amacıyla 150 milyon dolarlık bir fon oluşturmaya karar verdi. Fona sağlanacak olan para, ekonomiyi canlandırma amacıyla alınmış bir krediden aktarılacak..

Orta Amerika ülkesi El Salvador’da 7 Eylül tarihinde, Bitcoin’i ülkenin resmi para birimlerinden biri haline getirecek yasa yürürlüğe girecek. Limenya.com olarak daha önce yaptığımız haberlerde, El Salvador halkının bu konuyla ilgili pek de heyecanlı olmadığını söylemiştik. Ancak halkın bu tutumu, yönetimi pek de endişelendirmiyor. Ülkenin Finans konusunda kanun koyucu konumundaki komitesi, Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin planını desteklemek amacıyla 150 milyon dolar düzeyinde bir vakıf fonuna onay verdi. Fona mütevelli olarak ise El Salvador Gelişim Bankası (BANDESAL) atandı. El Salvadorlu günlük gazete Diario de Hoy’a göre, Bitcoin yasası düşünülen para miktarının artması da ihtimal dahilinde bulunuyor. Habere göre parlamento üyeleri ayrıca 2021 devlet bütçesine dair bir reforma da onay verdi. Bu yeni reform ile birlikte, Orta Amerika Bankası’ndan daha önce küçük ve orta ölçekli işletleri desteklemek için kullanılması planlanan 500 milyon dolarlık kredinin de başka alanlara aktarılmasının önü açıldı..

Yeni yasanın hayata geçtiği gün El Salvador ayrıca Chivo adında yeni bir kripto para cüzdanını da piyasaya sürecek. Cüzdan ile birlikte işlemler daha basit hale gelecek ve ülkenin şu anki resmi para birimi olan ABD dolarından Bitcoin (BTC)’e olan çevrimler kolaylaşacak. El Salvador hükümeti, vakıf fonunun duyurusunu Haziran ayında yapmıştı. Chivo cüzdanına kayıt yaptıran her El Salvador vatandaşı, 30 dolarlık bir Bitcoin bonusuna sahip olacak. Ülkenin başkanı Bukele, El Salvador vatandaşlarının hiçbir şekilde bu uygulamayı indirmeye zorlanmayacağını açıklamıştı. Buna ek olarak ülke yönetimi, Bitcoin işlemlerinin desteklenebilmesi amacıyla 200 adet ATM’yi (Cajeros Chivo) belirli noktalara yerleştirmişti..

Kısa bir süre önce yayınlanan çalışmaya göre, El Salvador vatandaşlarının yalnızca yaklaşık 50.000’inin Bitcoin varlığı bulunuyor. Bu sayı, ülke nüfusunun %0.8’ine denk geliyor. Yetkililerin açıklamalarına göre, Bukele’nin bu adımından sonra söz konusu sayı 4 milyona kadar yükselecek. Bu rakamın aktif bir şekilde kripto para kullanan vatandaşlar için mi söylendiği yoksa Chivo cüzdanını indirecek vatandaş sayısını mı belirttiği ise netlik kazanmadı..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz