EL Salvador, Bitcoin’i (BTC) yasal olarak benimseyen ilk ülke olarak tarih yazmaya hazırlanıyor. Ancak ülke halkının büyük çoğunluğu bu girişimden memnun değil.

IudopUCA tarafından yapılan yakın tarihli bir ankete göre, 10 El Salvadorludan 7’si, Başkan Nayib Bukele’nin Bitcon yasasını yürürlükten kaldırmasını istiyor.

Ankete katılanların %45’i ülkedeki en büyük iki sorunun yoksulluk ve işsizlik olduğunu savunuyor.

Geçtiğimiz hafta sendikacıların ve çeşitli kuruluşların Bitcoin yasasını protesto etmek için sokaklara çıkmasıyla El Salvador için çalkantılı geçti. İnsanlar, kriptodan önce sağlık ve eğitim gibi sektörlere önem verilmesi gerektiğine inanıyor.

Yargı Çalışanları Sendikası sekreteri Stanley Quinteros, yasanın Salvadorlulara fayda sağlamayacağını söylüyor:

“203 milyon dolardan fazla para içeren bu yasanın uygulanması yerine sağlık ve eğitim gibi sektörlerin güçlendirilebileceğine inanıyoruz. Bu yasa Salvador halkına fayda sağlamak yerine ekonomik zarara yok açacaktır”

Bukele, Haziran ayında Bitcoin‘i benimseme planını açıkladı ve otokratik eğilimlerine rağmen kısa bir süre içerisinde kripto topluluğunun ilgisini çekti. Bukele’nin partisi çoğunluğa sahip olduğundan, yasa tasarısı kısa süre içerisinde meclisten geçti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz