Bilindiği gibi kısa bir süre önce kripto para tarihinde bir ilk gerçekleşti ve El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi ilan etti. Mecliste yapılan kapalı oylama sonucu (62 evet, 19 hayır ve 3 çekimser) ülkenin resmi para birimi olan ABD dolarına ek olarak Bitcoin de kabul gördü.

Bu gelişme sonrası artık ülkenin her yerinde Bitcoin kullanımı yasal hale geldi. Devlet Başkanı Nayib Bukele, bu adımla ülke ekonomisinin canlanacağını, yurt dışında çalışıp ülkelerine para gönderen birçok dar gelirli ailenin para aktarımlarını daha kolay gerçekleştireceğini açıklamıştı.

El Salvador Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre ülkede yer alan girişimcilerin ezici çoğunluğu Bitcoin’e karşı bir tutum içerisinde. Öyle ki ankete katılanların yalnızca %4’ü Bitcoin kullanımının zorunlu hale gelmesini destekliyor. Ankete katılanların %39’u bu son gelişmenin ekonomik güvensizliğe yol açacağını düşünürken %48’lik kısmı Bitcoin’in beklenildiğinin aksine mucize yaratmayacağına inanıyor, onlara göre BTC’nin ülke ekonomisine olumlu bir katkı sağlaması son derece ütopik.

Öte yandan söz konusu karara ilk resmi darbe Dünya Bankasından (DB) geldi. Nayib Bukele’nin teknik destek talebine ret oyu veren DB, bu kararını kendince güçlü sebeplere dayandırdı. IMF ise şimdilik kaçak dövüşüyor.

Söz konusu sıcak gelişmelerin ardından ülkedeki maaş ödemelerinin Bitcoin’le mi yoksa ABD dolarıyla mı ödeneceği konusu hala netlik kazanmış değil. Ülkenin Maliye, Çalışma ve Sosyal Yardım İşleri ve Ekonomi Bakanlıkları günlerdir bu konu üzerinde tartışıyor. Söz konusu görüşmelerin bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz