Bitcoin’i (BTC) yasal olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, ülke içi BTC transferleri için Chivo cüzdanını geliştiriyor. AlphaPoint entegrasyonu ile güncellenen Chivo cüzdanının, istikrarlı çalışması ve ölçeklenebilir işlemler ile ilgili endişeleri gidermesi bekleniyor. Bununla beraber anlık düşük ücretli Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

BTC’yi yasal olarak kabul eden El Salvador’un başkanı Nayib Bukele, Chivo cüzdanının yıl sonuna kadar 2,1 milyon Salvadorluya ulaşmasını hedeflediklerini duyurmuşlardı. Ancak cüzdanın kitlesel benimsenmesi, teknik problemler ve eksik fonlar da dahil olmak üzere çok sayıda engelle karşılaşmıştı.

El Salvador hükümeti AlphaPoint ile ortaklık kurarak, 4 milyondan fazla BTC kullanıcısı için kalıcı bir çözüm arıyor. Bu çözümle beraber, Chivo cüzdanı kullananların karşılaştıkları sorunların azalacağı ve kullanma oranının artacağı düşünülüyor.

Resmi açıklamaya göre Chivo, kullanıcılara sundukları hizmetleri basitleştirerek arttırmayı planlıyor:

“Salvador nüfusuna daha iyi bir hizmet vermek için ülke çapında 1.500 Bitcoin ATM açacağız. ”

El Salvador hükümeti AlphaPoint entegrasyonu ile satış noktası sistemlerini, web sitelerini ve hükümetin yönetim konsolu için desteği de arttırmayı planlıyor. Ayrıca güncelleme, QR ve Lightning teknolojilerini de içeriyor. AlphaPoint CEO’su ve kurucu ortağı Igor Telyatnikov şunları söyledi:

“El Salvador ve Başkan Bukele, Bitcoin’in ülke çapında benimsenmesine yönelik bu gelişmelerle küresel olarak lider durumda. Sürece dahil olmaktan ve bu devasa girişim için ihtiyaç duyulan çözümleri sunmaktan onur duyuyoruz.”

El Salvador Teknoloji ve Ekonomi Uluslararası İlişkiler Direktörü Mónica Taher, küçük ve mikro işletmelere düşük faizli BTC kredileri sağlama gündemini paylaşmak için bir Facebook Live etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinlikte Taher şunları belirtti:

“Mikro boyutta Bitcoin kredisi verilmesiyle, banka hesabı olmayan işletmeler için dijital paraya erişimi sağlatmayı hedefliyoruz. El Salvador’un ekonomisi, küçük işletmelerin güçlenmesiyle büyüyecek.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz