El Salvador, Bitcoin Uygulamasını Güçlendirmek İçin AlphaPoint ile Anlaştı

0
6

Salvador hükümeti, ABD’li kripto şirketi AlphaPoint ile birlikte çalışarak bitcoin (BTC) uygulaması ve cüzdanı Chivo’yu yenilemeye çalışıyor.

Hükümet, resmi bir bildiride şirketin artık “dünyadaki ilk ulusal dijital cüzdan olan Chivo için teknoloji sağladığını” yazdı.

Chivo uygulaması, aksaklıklar ve Chivo cüzdanı açan vatandaşlara hoşgeldiniz hediyesi olarak sunulan 30 dolar değerindeki BTC’yi almak için kimlik hırsızlığı taktiklerini kullanan dolandırıcıların hileli hesap açma girişimleriyle ilgili raporlarla sekteye uğradı.

AlphaPoint’in kurucu ortağı ve CEO’su Igor Telyatnikov, “El Salvador ve Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin’in ulusal ölçekte benimsenmesiyle dünyaya gerçekten liderlik ettiğini belirtti. Başka hiç kimse bu nitelikte bir proje yürütmeye çalışmadı. AlphaPoint olarak bu sürece dahil olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Şirket, Lightning Network’ü Chivo uygulamasında uygulayacağını ve bu hamlenin bu kadar büyük bir ölçekte “ilk Lightning dağıtımı” olacağını iddia etti. ABD merkezli şirket, Lightning entegrasyonunun QR kodlarını ve Lightning adreslerini kullanarak “neredeyse anlık, düşük ücretli Bitcoin işlemleri” sağlayacağını söyledi.

Şirket, Cryptonews.com ile paylaşılan bir basın açıklamasında “cüzdanı güçlendiren ve mobil uygulama, mobil satış noktası işleme, tüccar web sitesi portalı, çağrı merkezi yazılımı ve yönetim konsolu da dahil olmak üzere tüm ekosistemi entegre eden ön uç ve arka uç altyapısını desteklediğini” söyledi.

Şirket uygulamanın yapısının “büyük ölçüde cüzdan kararlılığı ve çalışma süresi, ölçeklenebilirlik ve sosyal etkiye odaklandığını” sözlerine ekledi.

Bu hamle, Chivo operatörünün El Salvador’da 1.500 Bitcoin ATM’si açacağı bir hamleyle aynı zamana denk geliyor.

Bu son hamle ile AlphaPoint hem özel şirketleri hem de devlet portallarını kapsayan e-ticaret ve çevrimiçi ödeme çözümlerinin yanı sıra satış noktası cihazları için çözümler sağlayacak.

AlphaPoint, Bukele’nin kripto planlarını benimseyen en yeni ve gelecek vadeden kripto şirketi ve Bitcoin şehrinde bir mağaza kurmak istediği görülüyor. Bukele tarafından geçen yıl duyurulan Bitcoin şehri projesi ile ülkenin uluslararası kripto şirketleri için bir vergi cenneti inşa edilmesi bekleniyor ve proje masrafları BTC destekli tahvillerle karşılanacak.

Web sitesine göre AlphaPoint şu anda “ekipleriyle, El Salvador hükümetiyle ve bu önemli teknolojide çeşitli ortaklarla sahada çalışacak çeşitli pozisyonları doldurmak istiyor.”

Şirketin şu anda “Orta Amerika”da açık mühendislik pozisyonları bulunuyor:

“Bu, El Salvador’un banka hesabı olmayan %70’lik nüfusunu küresel finansal ekosisteme dahil etmek için altyapı projesine katkıda bulunmak için bir fırsat.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz