Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Elon Musk’ın şirketi Tesla’dan heyecan verici Bitcoin açıklaması

Elon Musk’ın şirketi Tesla’dan heyecan verici Bitcoin açıklaması

0
Elon Musk’ın şirketi Tesla’dan heyecan verici Bitcoin açıklaması

Elon Musk’ın elektrik araç şirketi Tesla, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) gönderdiği çeyrek dönem raporunda, ürün ve hizmetleri için yeniden kripto para işlemlerini denemeye başlayacağı konusunda bilgi verdi.

Tesla, ödemelerde Bitcoin kabul etmeyi Mayıs ayından askıya almıştı. Sebep olarak ise çevresel endişeler gösterilmişti. Özellikle de BTC madenciliğinin yüksek enerji tüketimine dikkat çekilmişti.Tesla şirketi, Pazartesi günü SEC’e çeyrek dönem raporunu sundu. Burada, bu yıl ne kadar kripto para ve Bitcoin altığı ile ilgili bilgiler de yer alıyor.

Tesla, 2021 yılının 9 ayı boyunca “yaklaşık olarak 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını” bildiriyor. Tesla’nın 2. Çeyrek bilançosu, 1.26 milyar dolar değerinde Bitcoin gösteriyor.

Raporda ayrıca 31 Mart’ta biten birinci çeyrekte Tesla’nın “yürürlükteki yasalara tabi olarak belirli bölgelerde ürünlerin bazılarının satışı için ödeme olarak Bitcoin kabul ettiği” bilgisi de yer alıyor. Ancak buna rağmen BTC ödemelerinin “Mayıs 2021’de askıya alındığı” da belirtiliyor. Tesla şöyle diyor açıklamanın devamında:

“Gelecekte, ürün ve hizmetlerimiz için kripto para birimleri ile (“dijital varlıklar”) işlem yapma uygulamasını yeniden başlatabiliriz.”

Elektrik araç şirketi Tesla’nın piyasa değeri bu hafta 1 trilyon dolara ulaşıştı. Şirket, Bitcoin ödemelerini, çevresel etkilerden dolayı askıya aldığını da açıklıyor. Buna göre Bitcoin madenciliği ve işlemlerinde artan oranda fosil yakıt kullanılıyor. Özellikle de kömür. Herhangi bir yakıttan daha kötü emisyona sahip.

Tesla CEO’su Elon Musk ise Bitcoin madencilerini yenilenebilir enerji kullanmaya ikna etmeye çalışmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz