Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi olan Endonezya, kripto para alım satımlarından elde edilen kârları vergilendirmeyi planlıyor.

Endonezya Vergi Dairesi Sözcüsü Neilmaldrin Noor, salı günü Reuters’a yeni bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada, kripto paralarla ilgili planın hâlâ tartışma aşamasında olduğunu söyledi. Vergi dairesi, kripto paralardan elde edilen kârlar üzerinden gelir vergisi almayı düşünüyor.

Ayrıca Neilmaldrin şunları söyledi:

Bir işlemden elde edilen bir kâr veya sermaye kazancı varsa kar, bir gelir vergisine tabi tutulur. Bu nedenle, sermaye kazancından elde edilen gelirlerin vergisi ödenmeli ve bildirmelidir.

Endonezya, kripto paraları ticaret için bir emtia olarak görüyor. Ancak Endonezya, Türkiye’de olduğu gibi kripto paraları bir ödeme aracı olarak kullanılmasını yasakladı.

Endonezya’nın kripto vergilendirme planı ilk olarak, Endonezya’nın yerel kripto borsası Tokocrypto’nun COO’su Teguh Kurniawan Harmanda, Endonezya Ticaret Bakanlığının Vadeli İşlemler Borsası Denetleme Kurulu üyeleri ve sektör oyuncularının dahil olduğu bir programda bahsedildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz