Ethereum Bitcoin’den Daha Güvenilir Bir Yatırım Aracı Olabilir

0
3

Sydney ve Macquarie dahil olmak üzere birkaç üniversitenin üyeleri tarafından yazılan yakın tarihli bir makale, Ethereum para politikasında yapılan son değişikliklerin onu Bitcoin’den daha iyi bir değer tutma aracı haline getirdiğini savunuyor. EIP-1559 önergesinin yarattığı deflasyonist etkinin bunun ana nedeni olduğu söyleniyor.

Avustralya üniversitelerinin üyeleri tarafından geçen ay yayınlanan yeni bir makale, Ethereum’un bir değer tutma aracı olarak geleceğine dikkat çekiyor. “Bitcoin’den Daha İyi mi? Kriptopara birimleri enflasyonu yenebilir mi?” Sydney’deki Teknoloji Üniversitesi’nden Ester Félez-Viñas ve diğer akademisyenler tarafından kaleme alınan bu makalede Bitcoin’in üretim modeli ve Ethereum’un deflasyonu sağlayan yeni modeli karşılaştırılıyor.

Makale’de geçen bir ifade:

İşlem protokolündeki son değişikliğin ardından, Ethereum’un, her yapılan işlemde işlem ücretini yakarak, Bitcoin’den daha düşük net token üretim oranı gösteriyor.

Bunda, Ethereum’da ağ kullanımı arttıkça daha çok yakım yapan EIP-1559 protokolünün etkisi çok büyük. Bu protokol sunulduğunda karşı çıkanlar olsa da esas olarak madenciler ve madencilik havuzlarından şimdi Ethereum’un deflasyonist bir para birimi olmasına ve değer kazanmasına katkıda bulunuyor.

Ethereum’da EIP-1559’un sisteme entegre edilmesiyle dikkate değer miktarda işlem ücreti yakıldı. Bu değişiklik, ana ağda uygulanmasından yalnızca üç ay sonra bir milyondan fazla ETH’nin dolaşımdan çıkmasına neden oldu. Bununla ilgili olarak, çalışma şunları söylüyor:

Çoğu durumda, yakılan Ethereum miktarı, ağda oluşturulan yeni coin miktarını geride bırakarak, Ethereum’un potansiyel olarak dünyanın ilk deflasyonist para birimi haline gelmesini sağlıyor. Bunun Bitcoin’den karşı daha dirençli olmasını sağladığını ve bu nedenle Ether’in Bitcoin’den uzun vadede daha üstün bir değer depolama aracı olabileceğini savunuyoruz.

Diğer kriptopara projeleri, aynı etkiyi yaratmayı umarak benzer yakma odaklı protokolleri benimsiyor. Binance Coin (BNB) kısa süre önce ağında işlem ücreti yakımını uygulayan bir güncellemeyi etkinleştirdi. Bununla birlikte, Binance Coin’i ve Ethereum temelde farklıdır: İkincisinin üretilmesinde bir üst sınırı yoktur ancak Binance Coin’inin ise sabit bir üretim üst sınırı vardır.

Ethereum kriptoparaların altını denen Bitcoin’i yenebilir mi? Yoksa Bitcoin her zaman tahtın sahibi mi olacak?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz