Kripto paralara olan tutkunluğuyla bilinen ve dünyayı birleştireceğine inandığı Bitcoin’in önemli yatırımcıları arasında yer alan Twitter eski CEO’su Jack Dorsey, ‘kripto pora imparatorluğu’ krma planları yapıyor. Jack Dorsey Twitter’daki CEO’luk görevinden istifa ettiğini açıkladıktan bir gün sonra, kurucusu olduğu dijital ödeme şirketi Square’in adını “Block” diye değiştirdi. Dorsey, son birkaç aydır hem Twitter’ı hem de eski adıyla Square’i kripto paralarla entegre etmeye çabalıyordu.

Twitter geçen ay, kripto para birimlerini kullanmaya yönelik yeni yollar geliştirmek için Twitter Crypto adlı özel bir birim kurduğunu açıklamıştı. VICE’a göre ödeme şirketin de ismini değiştirmesi, Dorsey’in “kripto para imparatorluğu” kurmaya yönelik girişimlerinin bir parçası.

Şirketin isim değişikliğiyle ilgili açıklamasında “Bu ismin şirket için birçok anlamı var” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada bu anlamlardan birinin blok zinciri olduğu da belirtildi.

Dorsey de isim değişikliğiyle ilgili olarak, “Blok yeni bir isim ama ekonomik güçlendirme amacımız aynı” diye konuştu. Şirket bu adımla aslında Google’ın Alphabet ve Facebook’un da Meta’yla ilişkisine benzer bir yapı kurmaya çalışıyor. Aynı çatı altında yalnızca Bitcoin’e odaklanan iki Spiral ve TBD adlı iki girişim daha var. Çatı firmanın 10 Aralık’tan itibaren yeni ismine resmen geçeceği belirtilirken, firmanın logosu ve diğer özelliklerinin değişmeyeceği ifade ediliyor.

Bu arada, ismi Block olarak değiştirilen Jack Dorsey’in şirketi Square, yenilenebilir enerji ile Bitcoin madenciliği için yeni yatırım yapmayı planladığını daha önce duyurmuştu. Jack Dorsey’in ödeme sistemi şirketi, güneş enerjisiyle Bitcoin madenciliği yapmak için 5 milyon dolar yatırım yapacak. Tesisin yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle Bitcoin’in üretilebildiğine dair iyi bir örnek olması amaçlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz