Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) için her şeyin yolunda gittiği görülmekte. 1 haftadır kripto para piyasasını saran ayıların etkisine rağmen ETH’nin boğaların gücünü kaybetmediği söylenebilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı %15 civarında düşüş yaşarken ETH’nin buna sadece %5 ile eşlik etmesi, pozitif ayrışmanın en büyük kanıtı olmuştu. Ethereum fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla da performans olarak BTC’nin önüne geçti ve durum tamamen ETH lehine ilerlemekte.

Ethereum bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 2.455 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %12 yükseldi. Öte yandan Bitcoin %5’lik yükseliş ile piyasanın yeniden yeşillenmesini sağladı. Şu an için ise Ethereum ağı tabanlı veya bununla bağlantılı birçok kripto paranın %10 ve üzeri yükseliş elde ettiği görülmekte. Bunun ise birden çok sebebi var gibi gözüküyor.

Söz konusu sebepler arasında en öne çıkanlarından birisi ise CME üzerindeki Ethereum vadelilerinin hacim rekoru oldu.  CME Group’un Ethereum teminatlı vadeli işlem sözleşmelerine yönelik ilgi tüm zamanların rekorunu kırdı. CME’in ETH vadelileri kısa süre önce hacim rekoru kırdı ve 5.469 kontrata ek olarak 2.462 açık pozisyon sayısına ulaşıldı.Özellikle nisan ayının başlarında Ethereum vadelilerine olan ilginin ciddi anlamda artış yaşadığı ve 16 Nisan tarihinden sonra ise bunun rekora ulaştığı görülebilmekte. Ethereum’un CME üzerindeki hacmi henüz Bitcoin’in hacmine ulaşamasa da kesinlikle farklı platformlardaki benzer ürünlerin hacminin geçtiği görülüyor.

CME Group tarafından Ethereum vadelilerinin duyurulduğu anlarda bunun düşüş getireceği ortaya atılsada yeni vadeliler tam tersi bir etki yarattı ve kurumsa yatırımcının ETH’ye olan ilgisi direkt olarak hacme ulaştı. Bu da aslında kurumsal yatırımcının kripto para odaklı ürünlere ne kadar “aç” olduğunu göstermekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz