Ethereum, kripto rallisinde Bitcoin’in ötesine geçerek rekor seviyeye ulaştı. İlk defa Şubat ayında, gün içi bazda kısa süreli olarak 2.000 doları aşan Ethereum’un Cuma günkü değerini yüzde 6.2 arttırarak, Cumartesi günü 2.144 dolara kadar yükseldiği bildirildi. Ethereum bu yıl neredeyse değerini üçe katladı. CoinMarketCap.com’dan alınan verilere göre, Ether’in piyasa değeri 230 milyar dolar civarında. Bitcoin için bu değer 1.1 trilyon civarı.

Dijital varlıklardaki ralli Bitcoin’in ötesinde genişlemeye devam ederken, dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether, rekor seviyeye yükseldi. Bitcoin bu yıl değerini ikiye katladıktan sonra çok az değişmişken, Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi Cuma günü yaklaşık yüzde 3 yükseldi.

Visa, geçtiğimiz hafta, ödeme ağında Ethereum üzerinden işlem yapabilmek için USD Coin’i kullanacaklarını, bunun da yatırımcı duyarlılığının artmasına yardımcı olacağını söyledi.

Kripto para borsası CEX.IO’nun yönetici direktörü Konstantin Anissimov:

“Visa Inc.’in en son desteği, boğalara adımlarına devam etmeleri için yeni bir neden veriyor gibi görünüyor. Bu trend önümüzdeki günlerde Ethereum’u 2100 doların üzerine gönderebilir.”

Küresel ödeme ağı Mercuryo’nun CEO’su ve kurucu ortağı Greg Waisman’a göre; milyarder girişimci Mark Cuban’ın dijital varlığa sahip olma ve bunun “gerçek para birimine” en yakın değer olduğu hakkındaki yorumları, ağın devam eden yükselişine ek olarak, Ether’e ilgiyi arttırdı.

Ether son bir yılda, Covid-19 salgını sırasında küresel ekonomiyi canlandırmak amaçlı yapılan teşvik selinin ortasında, Bitcoin’in kazanımlarına benzer bir kazanım sağladı. Ama eleştirmenler, kripto paranın büyük olasılıkla patlayacak spekülatif bir balon olduğunu konusunda da uyarıyor. StockCharts.com analisti Julius de Kempenaer:

“Şu anda yükselişteyiz ve bu durum büyük olasılıkla satın alma faaliyetlerini çekecek. Ether, Bitcoin’e karşı göreceli olarak güçleniyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz