NFT endüstrisi üzerindeki benzersiz ilgi sebebiyle Ethereum madencilik geliri, Ağustos ayında %60 artış gösterdi. Temmuz ayı için Ethereum madencilik geliri 1,08 milyar dolar civarındayken, bu sayı Ağustos ayında 1,65 milyar dolara ulaştı.

Bitcoin madencilik geliri de fiyatların yükselişiyle artışa geçti. BTC madencilinin getirisi Temmuz ayında 971 milyon doların biraz üzerindeyken Ağustos ayında %25 artışla 1,23 milyar dolara ulaştı.

Ethereum, madencilik geliri açısından Bitcoin’e büyük bir fark attı. Kesin olmak gerekirse, Ethereum madencilik geliri, Ağustos ayında Bitcoin’e kıyasla yaklaşık %35 daha fazla arttı.

Ethereum madencilik geliri ilk olarak Mayıs ayında Bitcoin’inin üzerine çıktı ve o zamandan beri trendi korumayı başardı. Ağustos ayı itibarıyla Ethereum madencilerinin art arda Bitcoin madencilerinden daha yüksek gelir elde ettiği dördüncü ay geride kalmış oldu. Bu, kripto tarihindeki en uzun süre.

Merakla beklenen EIP-1559 nihayet 5 Ağustos’ta başladı. Londra güncellemesi adlı çok daha büyük bir güncellemenin parçası olan yükseltme, Ethereum’un tahmin edilemez doğası nedeniyle sorunlu olduğu düşünülen ücret mekanizmasında değişiklikler getirdi.

Görünüşe göre, EIP-1559’un en iyi yanı, ağ her kullanıldığında bir miktar ETH yakması. Bu özellik piyasa değerine göre ikinci en büyük kriptoya bir deflasyon unsuru eklerken, aynı zamanda ETH madencilerinin aldığı miktarı da azaltıyor. EIP-1559 güncellemesiyle her dakika yaklaşık 3 ETH yakılıyor.

Temmuz ayında, Ethereum madencileri madencilik gelirlerinin bir parçası olarak 91.000 ETH toplayabildi. Ancak bu sayı Ağustos ayına kadar yaklaşık 61.000 ETH’ye düştü. Bu keskin düşüşe rağmen, NFT çılgınlığının yol açtığı benzeri görülmemiş piyasa faaliyeti ile birlikte Ethereum fiyatındaki son artış, madencilik gelirinde bir artışa neden oldu.

Merkezi kripto borsalarındaki Ethereum bakiyesinin 2018’den bu yana en düşük seviyelere düştüğünü belirtmekte de fayda var. Bu durum, madencilerin fiyatlardaki son artışa rağmen kripto paralarını satma konusunda isteksiz olduğunu gözler önüne seriyor.

Glassnode tarafından daha önce yayımlanan bir raporda, kripto para borsalarında 15 milyondan az ETH bulunduğu belirtilmişti. Bu Ethereum’un dolaşımdaki arzının yaklaşık %13’üne denk geliyor. Bitcoin madencileri ise BTC her yükseldiğinde çıkış yapmayı tercih ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz