Google, Bitcoin Vadeli İşlemleri Platformuna 1 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

0
11

The Wall Street Journal’a göre Google, Aralık 2017’de CBOE ile birlikte Bitcoin vadeli işlemlerini başlatan ilk platform olan CME Group’a 1 milyar dolar yatırım yaptı.

Yatırımla birlikte, CME’nin temel ticaret sistemini Google Cloud’a kaydırması şartı da vardı.

CME, her gün işlemlerde trilyonlarca ABD dolarının dolaştığını gören piyasalarla çalışır. Şirketlerin ortaklığı, CME’nin yeni müşteriler bulmasını, işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesini ve Google teknolojisine dayalı yeni ticaret araçları oluşturmasını kolaylaştıracak. İkincisi, piyasa risklerini izleyen AI tabanlı yazılımı içeriyor.

CME Group’un piyasa değeri yaklaşık 80 milyar doları buluyor ve bu platform en değerli borsa operatörü.

Google Cloud, dördüncü en büyük bulut hizmetleri sağlayıcısıdır. Gartner Inc’in verilerine göre 2020 yılında dünya genelinde bulut altyapısı gelirlerinin %6,1’ini aldı. Bu pazardaki en büyük oyuncu 2020’de %40 pazar payıyla Amazon, onu Microsoft ve Alibaba Group izliyor.

Sözü edilen 1 milyar ABD Doları, Google Cloud tarafından CME’nin oy hakkı olmayan dönüştürülebilir tercihli hissesine yatırıldı. Google Cloud CEO’su Thomas Kurian’a göre bu, Google’ın tek bir şirketi değil, gezegendeki tüm yeni oluşan finansal sistemin dönüşümünü destekleme niyetini temsil ediyor.

CME’nin altyapısını Google Cloud’a kaydırma süreci 2022’de gerçekleşecek. Önce çekirdek ticaret sistemleri taşınacak, ardından CME’nin verileri ve takas hizmetleri bunu takip edecek.

Sonunda, tüm CME pazarları Google Cloud’a kaydırılacak. CME başkanı Terrence Duffy, bulut devi ile yapılan anlaşmayı “cennette yapılan bir evlilik” olarak nitelendirdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz