Google Trends verilerine göre, Google’da “kripto para birimi” konusu için haftalık arama hacmi, hem ABD’de hem de dünya çapında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Arama hacmi, Bitcoin fiyatının çoğunlukla 50.000 doların üzerinde olduğu 9 – 15 Mayıs haftasında zirve yaptı.

Google Trends, herhangi bir konunun arama motoru üzerinde ne kadar çok arandığını gösteren kapsamlı bir analiz platformu. Şu anda “kripto para birimi” kelime grubunun arama hacmi aslında 2017’den daha düşük. Ancak bir bütün olarak kripto para konusunu ele aldığımızda rekor seviyeye ulaştığımız görülüyor.

Kripto para ekosistemine artan ilginin olası sebepleri arasında Ethereum’un boğa koşusu da yer alıyor. Zira o hafta içinde tüm zamanların en yüksek fiyatı 4.000 doların üzerine çıkacak kadar hızlı yükseldi. The Block tarafından derlenen veriler, Google’ın “Ethereum” için anahtar kelime aramalarının da aynı zamanda rekor seviyelere ulaştığını gösteriyor.

9 Mayıs ile 15 Mayıs arasındaki dönem aynı zamanda Ethereum madencilerinin Bitcoin madencilerinden daha yüksek gelir elde ettiği dönem olduğundan dikkat çekiyor. 15 Mayıs’ta Ethereum madencileri, Bitcoin’in aynı günkü 61,6 milyon dolarlık performansına kıyasla, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 128,04 milyon dolar kazandı.

Tesla CEO’su Elon Musk, 8 Mayıs’ta Saturday Night Live’da (SNL) sunuculuk yaptı ve annesiyle Anneler Günü için Dogecoin satın alacağına dair bir şaka yaptı. O gün Google Trends’te Dogecoin için rekor düzeyde yüksek arama yapılan gündü. Ayrıca bu olay, Tesla’nın çevresel kaygılar nedeniyle 12 Mayıs’ta Tesla araba ödemeleri için Bitcoin kabul etmeyeceğini açıklamasından dört gün önceydi.

Google Trend’in Twitter hesabı, dün ABD’de fiyatlar düştüğü için “Kripto satmalı mıyım?” aramalarının %400 arttığını belirtti. “Çevre dostu kripto para birimi” aramalarının da arttığını da ekleyen raporda Bitcoin ağının enerjiyi nasıl kullandığına dair sorular da yer alıyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz