Çin yerel medyasından “Güney Çin Sabah Postası” gazetesi, hükümetin yeni kripto para yasaklarından sonraki durum ile ilişkin bir makale yayımladı. Buna göre, yasağa rağmen Çinliler hala kripto para ve Bitcoin alabiliyor.

Çin’in kripto paralar ile ilgili yeni yasaklar koyması Bitcoin piyasasında büyük bir satış dalgası tetikledi. Çin yeni duyuru ile bankalar ve ödeme şirketlerine kripto para ile ilgili hizmetler verilmesine daha geniş çaplı yasaklar getirdiğini bidirmişti. Bu da kripto piyasasında 1 trilyon dolara yakın bir satış dalgasına yol açtı.

Ancak öyle görünüyor ki bu yasağın Çin ana karasında kripto para piyasası ve madenciliğine büyük darbe vuracağı endişesi yersiz. Çinliler hala yurt dışındaki borsalar üzerinden kripto para alabiliyor ve madencilik faaliyetine devam ediyor.

Kripto para cüzdan uygulaması Ballet’in kurucusu ve CEO’su Bobby Lee, Pekin yönetiminin duyurusunun bireysel yatırımcıları volatiliteli piyasalardan koruma girişimi olduğunu düşünüyor. Ayrıca bankaların kripto paralarla ilgili işlemleri belirlemede zorluk çekeceklerini de belirtiyor. Şöyle diyor:

“Eğer Çin’deki bankacılık faaliyetlerine bakarsanız, günlük bazda milyonlarca ve hatta milyarlarca işlem gerçekleşiyor. Bütün bunların içinden hangisi gerçekten kripto ile bağlantılı servisler ve
hangileri de e-ticaret ya da başka işlemdir? Bunu bilmek neredeyse imkansız.”

Lee aynı zamanda Çin’in ilk Bitcoin borsası BTC China’nın eski CEO’suydu.

Çin’in kripto paralarla ilgili finansal ve ödeme hizmetlerini yasaklaması ilk defa olmuyor. Pekin yönetimi 2013 ve 2017 yıllarında da benzer yasaklar getirmişti. Ancak bu sefer yasaklanmış hizmet yelpazesi genişletiliyor. Sürekli yasak konulması ise şunu gösteriyor. Yasaklara rağmen Çin yönetimi sistemdeki açıkları kapatmada zorlanıyor.

Reuters haber ajansı, Çinlilerin hala Bitcoin ve diğer kripto paraları alabildiğini ve Binance gibi deniz aşırı borsalarda kripto para ticareti yapabildiğini bildiriyor. Bu alımlar için Yuan ödemeleri de bankala ve sık kullanılan online ödeme platformları üzerinden yapılıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz