Bitcoin (BTC) fiyatı bugün tüm zamanların rekorunu kırdı ve 63.000 doların bile üzerine çıktı. Lider kripto para biriminin bu rekoru altcoinlerin ezileceğini ve BTC’nin yükseleceğini akıllara getirse de Güney Kore’de tam tersi yönde olaylar yaşanıyor.

Güney Kore’nin en büyük dört kripto para borsası Bithumb, Korbit, Upbit ve Coinone incelendiğinde bunların Bitcoin’e olan ilgide azalma olduğuna işaret ettiği görülüyor. Altcoinlerin 24 saatlik ticari hacmi ise birçok borsada rekor kırmış durumda.

Messari tarafından aktarılan verilere bakıldığında Upbit kripto para borsasında XRP’nin hacim açısından lider olduğu görülüyor. XRP’nin sonrasında ise Ravencoin (RVN), Near Protocol (NEAR) ve New Kind of Network (NKN) ciddi bir hacim elde etmiş konumda. NKN’in hacminin Güney Kore merkezli birçok kripto para borsasında rekor kırdığı görülüyor. Bunda da NKN fiyatının 8 Mart ila 6 Nisan tarihleri arasında %1.400 artmasının etkisi çok.

Güney Kore genelindeki borsalarda hacim rekorları kıran diğer iki kripto paranın ise MileVerse (MVC) ve Chiliz (CHZ) olduğu görülüyor. CHZ ticari hacminin ocak ayındaki günlük ortalama seviyesi 5 milyon dolar iken nisan ayındaki günlük ortalama seviyesinin 730 milyon dolar olması da durumu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Kore piyasalarındaki bu hareketlilik genel olarak Asya piyasalarını temsil etmese de altcoinlere yönelik bu inanılmaz ilgi, altcoin rallisinin bir süre daha sürebileceğini gösteriyor olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz