Ana Sayfa Bitcoin Haberleri IMF’den Hindistan’a Bitcoin ve Kripto Uyarısı Geldi!

IMF’den Hindistan’a Bitcoin ve Kripto Uyarısı Geldi!

0
IMF’den Hindistan’a Bitcoin ve Kripto Uyarısı Geldi!

Uluslararası Para Fonu (IMF) geçtiğimiz günlerde kripto para birimlerinin yasal ödeme aracı olarak kullanılmasına izin verme konusunda çeşitli risklere işaret etti. Fon şu anda Hindistan’ın kapsamlı bir kripto politikası hazırlamasına yardımcı oluyor.

Hindistan, Nisan ayından itibaren bu alanda %30’luk bir sermaye kazancı vergisi uygulamaya hazırlanıyor. Ancak ülke hala kripto varlıklarının kullanımını düzenleyen daha geniş politikalardan yoksun. Hintli finans yetkilileri, sektörle ilgili politika taslağı hazırlamak için IMF ve Dünya Bankası da dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlarla görüşüyor.

Hindistan’da kripto kullanımı geçen yıl arttı ve nüfusun en az %10’u ticaretle uğraşıyor. Ülke, blockchain veri firması Chainalysis’in 2021 küresel kripto benimseme endeksinde ikinci sırada yer aldı.

IMF’nin Hindistan misyon şefi Nada Choueiri, Hintli yayın Mint’e yaptığı açıklamada, kripto varlıklarının finansal istikrar için önemli riskler oluşturduğunu söyledi. Choueiri, kara para aklama ve terörün finansmanı alanındaki potansiyele değindi ve kripto sistemlerinin dolandırıcılık ve siber saldırılara da yardımcı olduğunu belirtti.

Fon ayrıca, dünya çapında tek tip kripto düzenlemesi taslağı hazırlamaya yardımcı olmak için diğer ülkelerle görüşmelerde bulunuyor.

Ancak IMF, kriptoya yaklaşımında temkinli davrandı. 2021 blog yazısında fon, sektörden kaynaklanan çeşitli istikrarsızlaştırıcı riskler konusunda uyarmıştı. Tüketicilerin kripto dolandırıcılığına karşı son derece savunmasız olduğunu ve düzenleyici gözetim eksikliğinin alanı güvenli bir şekilde gezinmeyi zorlaştırdığını söyledi.

Kripto varlıklarının (sözde) anonimliği, düzenleyiciler için veri boşlukları yaratır ve kara para aklama ve terörün finansmanı için istenmeyen kapılar açabilir.

-IMF analistleri

Son zamanlarda, IMF, Arjantin ile kriptonun benimsenmesini caydırmak için bir madde içeren bir borç yeniden yapılandırma anlaşmasına vardı.

Ancak Hindistan’da kripto paranın benimsenmesi hızlanırken, hükümet, sektördeki yasadışı faaliyetler için potansiyel kullanımını engellemeye çalıştı.

Hindistan’ın üst meclisi geçtiğimiz günlerde kriptoya %30 sermaye kazancı vergisi uygulayacak bir yasa lehinde oy kullandı. 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe giren tasarı, aynı zamanda herhangi bir kripto işlemine de %1 vergi verecek. Artan vergilendirme önlemleri, insanları kripto ticaretinden caydırmayı amaçlıyor.

Hindistan hükümeti artık kripto madencilerinin operasyonlarında vergi indirimi talep etmelerine izin vermeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz