Blockchain alanında pazar payını artırma çabasında olan Intel (NASDAQ:INTC), iş ispatı kripto varlık madenciliği için ikinci nesil çipinin tanıtımını yaptı.

Intel, Blockscale adını verdiği yeni teknolojisiyle Bitcoin madenciliğini enerji açısından daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Yapılan basın açıklamasında şirket, Intel Blockscale ASIC adlı yeni, özelleştirilmiş entegre devresinin detaylarını anlattı. Yeni nesil çiğin Blockchain hash işlemlerinde enerji açısından tasarruf çözümü olarak görülürken kripto madenciliğinde bir devrim olarak nitelendiriliyor.

İkinci nesil madencilik çipinin 580 GH/s’ye kadar çalışma hızına ve 26 J/TH’ye kadar güç verimliliği sağlama gibi bazı özellikleriyle Bitmain’in Antminer S19J’sinden daha enerji verimli çip seti olacağından bahsediliyor.

Intel Blockchain ve İş Çözümleri Başkanı Jose Rios, yeni nesil ASIC’in iş ispatı kullanan Blockchain’ler ve özellikle Bitcoin için bir oyun değiştirici olacağını belirtti. Rios, Intel Blockscale ASIC’in Bitcoin madencilik şirketlerinin önümüzdeki yıllarda hem sürdürülebilirlik  hem de hash oranının ölçeklendirmesine yardımcı olacağını düşünüyor.

Intel’in yeni çipleri 2022 yılı 3. çeyrekte kullanılmaya başlanacak

Intel’in yeni nesil Bitcoin madencilik çipinin 2022 yılının 3. çeyreğinden itibaren kullanıma sunulması bekleniyor. Yeni nesil çipin ilk kullanacak olan şirketler arasında Hive Blockchain, GRIID Infrastructure, Block Inc. ve Argo Blockchain gibi kripto şirketleri bulunuyor.

Intel, sonuç olarak madencilerin aşırı enerji tüketen GPU’ları kullanmaktan kaçındığı ve daha yüksek enerji tüketimi olmadan operasyonlarını genişletme çabası içinde olduklarını değerlendirerek çalışmalarını bu doğrultuda kanalize ediyor.

Intel’in enerji verimli çip üretim çabaları, son günlerde gündeme gelen Bitcoin başta olmak üzere iş ispatı konsensüs mekanizmasını kullanarak üretiminde yüksek enerji tüketimine sahip kripto varlıklarla ilgili endişelerin yanında geliyor.

Dünya çapındaki kripto madencilik tesisleri, kripto para madenciliği enerji verimli çözümler için çalışmalarına devam ederken geçen hafta Greenpeace’in önderliğinde aktivist gruplar Bitcoin’in üretim mekanizmasının iş ispatından çevreci bir model olan hisse ispatına geçmesini öneren bir kampanya başlattı. Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen ise kripto alanından kampanyanın en büyük destekçisi olarak öne çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz