Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Intel, Yeni Grafik Kartlarında Bitcoin Madenciliğini Sınırlandırmayacak

Intel, Yeni Grafik Kartlarında Bitcoin Madenciliğini Sınırlandırmayacak

0
Intel, Yeni Grafik Kartlarında Bitcoin Madenciliğini Sınırlandırmayacak

Intel, yakında çıkacak olan Arc grafik kartlarının kripto para madenciliğini kısıtlamayacağını açıkladı.

Intel’in İstemci Grafik Ürünleri ve Çözümleri Müdürü Roger Chandler, şirketin “Alchemist” kod adlı yeni Arc grafik kartları serisinin yazılım kilitlemeleri gibi Bitcoin madenciliğini de etkileyecek çeşitli kısıtlamaları içermeyeceğini duyurdu. Chandler, “Bu noktada özellikle kripto madencilerini hedef alan herhangi bir özellik oluşturmuyoruz. Onlardan kaçınmak veya onları engellemek gibi bir amacımız yok. Bu, piyasada olacak ve insanlar onu özgürce satın alabileceği bir ürün.” dedi. “Bu bizim için bir öncelik değil.” diyen Chandler, “Intel Arc’ı ve Alchemist ürün ailesini önce oyuncu ve geliştiricileri ön planda tutacak şekilde tasarlıyoruz.” diye ekledi.

Grafik kartları piyasası, özellikle de son aylarda, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların madenciliğini yapmak isteyen ve bunun için GPU’ları kullanan yeni aktörlerin gelişiyle alt üst oldu. Öte yandan altını çizmek gerekir ki; Bitcoin madencileri uzun zamandır bunun için “özel ASIC” donanımını tercih ediyor.

Rakip GPU üreticisi Nvidia, donanımını kullanarak kripto madenciliği yapılmasını kısıtlamaya çalıştı; ve kartların, madencilik için kullanılma kabiliyetini azaltan “hash oranı sınırlayıcılarını” sistemlere dahil etti. Mayıs 2021’de Nvidia, en son GeForce grafik kartlarının “madenciler için daha az arzu edilir” olacağını duyurdu ve “GeForce’nun oyun için geliştirildiğinin” altını çizdi. Ancak Nvidia aynı süreçte özel bir kripto madenciliği ürünü olan CMP’yi de piyasaya sürdü. Şirketin CMP için gelir tahminlerini 50 milyon Dolardan 150 milyon Dolara yükselttiği 1. Çeyrek sonu raporunun ardından ise tahminler “biraz fazla iyimser” çıktı. CMP’den elde edilen 2. Çeyrek gelirleri 134 milyon Dolar seviyesine geriledi. Bu arada AMD, GPU’larında Ethereum madenciliğini engellemeyeceğini ve kripto madenciliğinin işinin nispeten küçük bir parçası olduğunu savunarak Intel’e benzer bir strateji takip etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz