Estonya, Bitcoin ve Tüm Kripto Para Lisanslarını İptal Ediyor!

0
11

Estonya devletinde yaklaşık 400 kripto para platformu ve iştiraki bulunuyor. Geçen yıl devletin 2 binden fazla işletme lisansını iptal etmesine rağmen, kripto piyasası hala ayakta kalmayı başardığı görülüyor.

Estonya devletinde yer alan finansal düzenleyiciler, kripto paralara yönelik tüm düzenleyici önlemleri yeniden değiştirmek istiyor ve kripto borsalarına verilen lisansları iptal etmek istiyor.

Estonya devlet haber ajansının çarşamba günü yaptığı bir habere göre, Estonya Mali İstihbarat Birimi (FIU) başkanı Mäeker, devlet yetkililerini ”kripto para birimlerine yönelik düzenlemeyi yok etmeye ve borsalara verilen lisansları yeniden başlatmaya” çağırdığı bildiriliyor.

Mali İstihbarat başkanı, halkın kripto para endüstrisinin risklerinden yeterince haberdar olmadığına inanıyor. Daha önce de Mali Denetleme ve Çözüm Kurumu’nda Kara Para Aklama ile Mücadele biriminde başkanlık yapan Mäeker, sektörün kara para aklama, terörizm ve dolandırıcılık gibi illegal faaliyetlere karşı savunmasız olduğunu dile getiriyor.

”BU RİSKLER ÇOK AMA ÇOK YÜKSEK. KOORDİNELİ BİR ŞEKİLDE TÜM DÜZENLEYİCİ KURUMLARIN BU KONUYA TEPKİ VERMESİ GEREKİYOR.”

Başkan, Estonya’da ki istenilen lisansların, 400 şirketin tüm Avrupa Birliği’nde verilen lisanslardan daha fazla olduğunu iddia ediyor. Ayrıca bu işletmeler faaliyetlerinden çok büyük miktarlarda para kazanırken, Estonya Devleti’nin bu işten bir menfaatinin olmadığına dikkat çekiyor.

Mäeker, mevcut kripto para düzenlemesinin ne vatandaşlara ne de devlete bir fayda sağlamadığını da dile getiriyor.

Başkan ayrıca kripto borsalarının daha güvenli BT sistemleri kurmalarını zorunlu hale getirmeyi amaçlıyor. Yatırımcı güvenliğini garanti altına almak için varlıkları yeniden finanse etmek yerine, yatırım için nakit para haricinde fon girişinin yasaklanması gerektiğini düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz