İran, sınırlı olsa da Bitcoin madenciliğini yasaklayan son ülke oldu. İran hükümeti, vatandaşlarının evlerinde Bitcoin madenciliği yapmasını durdurmaya karar verdi.

Hükümete göre, ev madenciliği halihazırda yüklü olan ulusal elektrik şebekesi üzerinde çok fazla baskı uyguluyor. Enerji Bakanlığı, hanelerinde madencilik yapan herkese para cezası verilmesi için talimatlar yayımladı.

Ancak hükümetin hamlesi, İran’daki kripto madenciliğini durdurmayı gerçekten hedeflemiyor gibi görünüyor. İran hükümetinin 2019’da ülkedeki endüstriyel faaliyetin bir parçası olarak kripto madenciliğini onayladığı unutulmamalı.

Bağımsız enerji santrallerinin kripto madenciliğine girişmek isteyenlere elektrik enerjisi açık artırma planlarını duyurmasıyla birlikte ev madenciliği yasağı geliyor. Bu enerji santralleri ulusal şebekeye bağlı değiller, yani kullanımları daha büyük şebekedeki elektrik arzını etkilemiyor.

Buna karşılık, elektrik kesintileri ve transformatörlerin arızalanması, bu yasakların en önemli sebebi olarak gösteriliyor.

İran hükümeti ev madenciliğini kısıtlarken, bağımsız elektrik santrallerinden enerji müzayedesine onay vermesinin madencilik faaliyetlerinden gelir elde etmek için hesaplanmış bir hareket olduğu dikkat çekiyor. Tüm madencilik teçhizatlarının hükümete kripto madenciliği tarifesi ödemesi gerekecek.

Evlerinde madencilik yapan insanlar yetkililere haber vermediğinden, madencilikten büyük gelir elde etme olasılığı, aslında ev madenciliği faaliyetinin yasaklanmasının gerçek nedeni olabilir. Güç müzayedeleri ile her madenci kayıt olacak ve iadeler vermesi beklenecek.

İran hükümetinin bu son hamlesi, küresel hükümetlerin, tüm dünyada kabul gördükçe ve benimsenirken Bitcoin’in büyümesini kontrol etme girişimlerinden biri.

BTC, devlet sansürünü aşmak ve halkın ekonomisini zorla kontrol etmek için bir araç olarak tasarlandı ve yetkililerin genişleyen etkisinden memnun olmadıkları açık. Diğer taraftan, bu tür girişimlerin çoğunun kripto endüstrisi ve özellikle Bitcoin üzerinde fazla bir etkisi olmadı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz