İspanya Merkez Bankası, El Salvador’un Bitcoin kararını eleştiriyor

0
9

El Salvador’un aldığı Bitcoin kararı dünyanın gündemini halen meşgul ediyor. Ülkeler ise karar karşısında iki bölünmüş durumda. Latin Amerika ülkesinin aldığı karar tartışılırken, ülke içinde kullanım artıyor. Son olarak konuyla alakalı İspanya Merkez Bankası, açıklama yaptı.

İspanya’nın merkez bankası, geçen ay El Salvador’un Bitcoin’i tanımasını eleştirdi. Banka, “Kripto varlıkların yasal ihale olarak rolü: El Salvador örneği” adı altında bir rapor yayınladı. Raporun içeriğinde Bitcoin’in uygulamada karşılaştığı sıkıntılar dile getirildi. Ayrıca İspanya Merkez Bankası’nın, Latin Amerika ülkesinde şeffaflık noktasında endişesi olduğu vurgulandı.

Avrupa ülkesinin merkez bankası, El Salvador’u Bitcoin ile ödeme kabul etmesini raporla birlikte eleştirdi. Yayınlanan raporun içeriğinde uygulamadaki hatalara dikkat çekildi. Merkez bankasının diğer endişelerinden biri de şeffaflık. Raporun içinde ise şu konulara değinildi;

“Bitcoin’in resmi olarak kullanılması şeffaflık ve fikir birliği noktasında sınırlayıcı olmuştur. Küresel derecelendirme kuruluşları, Latin Amerika ülkesinin kredi notunu aşağıya çekmesini kabul etti.”

İspanya Merkez Bankası, eğitim seviyesinin düşük olduğu bir ülkede kriptoların kullanılmasını yanlış görüyor. Kripto varlıklara merakı olmayan bir toplumda sanal zorlamanın oldukça riskli olduğu belirtildi.

Merkez bankası, kara para aklama konusunda ise El Salvador’un yaptıklarını taktir etti. Bitcoin’in kara para aklamada kullanılmaması için El Salvador’da gerekli düzenlemeler yapılmıştı. Bu sayede ülke içinde risklerin önüne geçileceği bildirilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz