Ana Sayfa Kripto Para Ve Blockchain Haberleri İspanya Merkez Bankası, kripto piyasalarını yakından takip etme çağrısında bulundu

İspanya Merkez Bankası, kripto piyasalarını yakından takip etme çağrısında bulundu

0
İspanya Merkez Bankası, kripto piyasalarını yakından takip etme çağrısında bulundu

Kripto paraların düzenlenmesi konusunda ülke hükümetleri merkez bankalarıyla çelişen düşüncelere sahipken kripto paraların düzenlenmesi konusunda yoğun çalışmalar yapan İspanya’da da benzer bir durum söz konusu.

Son olarak İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos, hükümet yetkililerine kripto para piyasalarının kapsamlı şekilde izlenmesi, düzenlenmesi ve denetlenmesi konusunda bir çağrı yaptı.

Hernandez de Cos’a, Bitcoin ve Ethereum gibi en büyük kripto para birimlerinin sunduğu riskli yönetmek için aksiyon almanın şart olduğunu dile getirdi. Bunun yanında Tether (USDT) gibi sabit kripto paralar ve merkezsiz finans (DeFi) endüstrisi gibi alanlarında denetim altına alınması gerekliliğinden bahsetti.

İspanya Merkez Bankası Başkanı, hafta başında yaptığı konuşmada kripto sektörünün yakından takip edilmesini sağlamak ve daha tutarlı ve kapsamlı yasalar çıkarmak için hem ulusal düzeyde hem de diğer ülke düzenleyici kurumlarıyla  daha fazla iş birliği yapılması çağrısında bulundu.

Pablo Hernandez de Cos, kripto paraların düzenlenmesi için bir an önce aksiyon alınması çağrısında bulunurken endüstrinin sunduğu avantajlara da değinerek kripto paralar konusunda tamamen olumsuz konuşmadı. Kripto varlıkların ödeme sistemlerini geliştirmede etkili olabileceğini düşünen Hernandez de Cos, yine de finansal istikrar ve bankacılık sistemi için sunduğu riskler konusunda temkinliydi.

Ayrıca, merkez bankası başkanı, zaman zaman gündeme gelen bitcoinleşme ya da kriptolaştırma argümanının bankanın kontrolünde olmadığı için bir risk oluşturduğunu dile getirdi.

Tüm bu faktörler nedeniyle merkez bankası başkanı, Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu’nun İspanya’daki kripto varlıkların tanıtımlarını kontrol eden ve yakın zamanda yürürlüğe giren yeni bir girişimi uygulamanın hayati öneme sahip olduğuna inanıyor.

Sonuç olarak, Pablo Hernandez de Cos, İspanya’nın kamu kurumlarının izleme çabalarını hızlandırması gerektiğine inanıyor. Merkez bankası planlarıyla ilgili olarak ise şu anda bankanın dolandırıcılıkla mücadele konusunda önümüzdeki dönemlerde bazı kripto varlıkları yakından izleme niyetlerinden bahsetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz