Ana Sayfa Bitcoin Haberleri El Salvador, Bitcoin ile finanse edilen hayvan hastanesi açtı

El Salvador, Bitcoin ile finanse edilen hayvan hastanesi açtı

0
El Salvador, Bitcoin ile finanse edilen hayvan hastanesi açtı

El Salvador, hükumet fonunda Bitcoin‘deki fiyat artışı sebebiyle oluşan fazlalık ile inşa edilen bir hayvan hastanesi açtı. Bukele, hastaneyi ilk olarak 9 Ekim tarihinde duyurmuş ve hastanenin Bitcoin’in yasal para ilân edilmesinden sonra oluşturulan fonda biriken fazladan 4 milyon dolar ile inşa edileceğini belirtmişti.

Veteriner hastanesinin adı, ülkenin Bitcoin cüzdanı olan Chivo’yla birleştirildi ve Chivo Hayvan Hastanesi oldu. Açılış Facebook, Twitter, TikTok gibi sosyal medya kanallarından da canlı olarak verildi. Hastane başkent San Salvador’un hemen dışında inşa edildi

Kasım ayında inşaasına başlanan hastanede hayvanlar için veteriner danışmanlığı, ameliyathane, acil servis ve rehabilitasyon gibi hizmetler verilecek. Her hizmetten sembolik olarak 25 sentlik bir ücret alınacak. Bukele hastane inşaasını açıkladığı dönemde, maliyetler için hiçbir şekilde Bitcoin satılmadığını, harcamaların tamamen devlet fonunun dolar kısmıyla yapıldığını açıklamıştı. El Salvador’un şu an elinde yaklaşık 1800 kadar Bitcoin’i bulunuyor.

Bitcoin bağlantılı fonda, 4 milyon dolarlık bir fazlalık oluşması ise ülkede bir dönemin en çok tartışılan konularından biri olmuştu. Trade yapmadan fazlalık oluşma ihtimali özellikle tv programlarında sorgulanmış hatta bir yayın esnasında ülkenin maliye bakanı Alejandro Zelaya, al-sat yapmadan fonda nasıl ekstra bir gelir elde edildiği sorulmuştu.

Zelaya ise verdiği cevapta “Her zaman bir trade vardır.” demiş ve adeta ülkenin alım satım üzerinden kâr elde ettiğini söylemişti.

Eylül ayından bu yana resmi şekilde Bitcoin alımı yapan El Salvador’un, Bitcoin portföyünü takip eden bazı uzmanlar ise ülkenin Bitcoin-dolar ortalaması ele alındığında yaklaşık 18 milyon dolarlık zararda olduğunu belirtiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz