Madenciler üzerinde Çinin oluşturduğu baskıdan dolayı birçok madenci ülkesini terk etmek zorunda kalmıştı. Kazakistan’a taşınan madenciler, Kazakistan hükumetinin vergi alma politikası ile karşı karşıya kaldı.

Madenciler için 2022 Ocak ayı itibariyle çıkacak yasada, kullandıkları enerjinin ek olarak vergilendirilmesi için kararlar alındı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev geçtiğimiz günlerde ülkede faaliyet gösteren kripto madencileri tarafından kullanılan enerji için ek vergi ücreti getiren yeni bir yasayı imzaladı . Yeni ücretler Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak.  Kazakistan son zamanlarda kripto para madencilerini hedef almaya başlamıştı.

Cambridge BitcoinElektrik Tüketim Endeksi verilerine göre Kazakistan, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’dan sonra toplam Bitcoin hash oranı payı açısından dünyanın dördüncü büyük ülkesidir. Çin kısıtlamaları ardından Canaan gibi madencilik devleri Kazakistan’a taşınmışlardı. Bu haberler ile Çinin ardından Kazakistan da madencilere bir darbe vurmuş oldu. Ek vergi vergisi, kripto madencileriyle ilgili ulusal vergi kanununda yapılan bir dizi yasal değişikliğin bir parçasıdır. Yerel haber ajansı Kursiv’e göre, yeni yasa madenciler tarafından kullanılan kilovat saat başına 1 Kazakistan Tenge ($ 0,00233) ek bir ücret.

Birçok analist bu gelişmenin fiyat hareketine olumsuz yönde bir etkisinin olmayacağını söylüyor. Bu tarz haberler kripto para piyasasında endişeye yol açsa da artık fiyat hareketlerini ciddi anlamda etkilemeye kötü haberlerin gücünün yetmediği düşünülüyor. Analistler madencilerin önüne konulan engellerin kısa sürede kalkacağı ve bu sebeple de panik yapılmaması gerektiğini düşünüyorlar.

Söz konusu yeni mevzuatın temel amacının yasaklamak olmadığını, yalnız bir düzeltme olduğundan bahseden Kazak yetkililer kripto paralara karşı olmadıklarını dolaylı yoldan dile getirdiler. Bu yasayı Kazakistan’ın yatırım ve kalkınmadan sorumlu eski Birinci Başkan Yardımcısı Rau olduğu söylendi. Madencilerin nasıl bir politika izleyeceği ve Kazakistan sınırları içerisinde kalıp kalmayacağı hakkında ise net bir bilgi veya herhangi bir açıklama bulunmamaktadır.

Çin baskılarına nazaran çok da ağır olmayan bu politika bir çok madenci tarafından kabul edilebilir gibi görünüyor. Bu sebeple net olmasa da madencilerin Kazakistan ile çalışacağını düşünmek mantıksız olmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz