Silvergate, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ile likidite krizinden nasıl kurtulabileceğine dair istişarelerde bulunuyor.

Bloomberg’in haberine göre FDIC yetkilileri geçen hafta Silvergate yöneticileriyle son durumu görüşmek üzere bir araya geldi. İsimsiz kaynaklara göre iki taraf, Silvergate’in içinde bulunduğu likidite krizini nasıl çözebileceğine formüller bulmaya çalışıyor.

Kaynaklar, Silvergate’in likidite bulmak için kripto endüstrisi yatırımcılarından fon talebinde bulunması seçeneğinin ağırlık kazandığını aktardı. FDIC yetkililerinin Silvergate yöneticileriyle görüşme talimatının ise kurumun bağlı olduğu ABD Fed tarafından verildiği bildiriliyor. FDIC ise geçen hafta gerçekleştiği aktarılan görüşme konusunda henüz bir açıklama yapmadı. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), ABD’de ticari ve tasarruf bankalarındaki mevduat sahiplerine mevduat sigortası sağlayan Fed’e bağlı olan bir devlet kuruluşu.

Bu gelişme üzerinde sert düşüşler görerek rekor düşük seviyelere gerileyen Silvergate hisseleri, dün %2,5 oranında artışla 5,34 dolara yükseldi.

Silvergate krizi, kripto piyasalarını olumsuz etkileyen son olay olarak kayıtlara geçti. Şirket geçen hafta gündemdeki düzenleyici soruşturmaları ve FTX kaynaklı açılan dava ile uğraşırken bağımsız denetçilerin ek bilgi talebini gerekçe göstererek finansal sonuçlarını açıklama konusunda erteleme talep etti. Bunun yanında yetkililer, bankanın faaliyetlerine devam edebilmek için sermaye yeterliliğinin riske girdiği duyurdu.

Bu gelişme üzerine ABD’nin büyük kripto şirketleri, Silvergate ile ticari ilişkilerini sonlandırdığını duyurdu. Krizi tırmandıran bu gelişmenin ardından banka, kripto borsalarına fon transferi gerçekleştirdiği Silvergate Exchange Network faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı.

Bu olumsuz gelişmeler yaşanırken Silvergate hisseleri, %50’nin üzerinde bir değer kaybı gördü. Kripto piyasaları da bu olumsuz gelişmelerde etkilendi ve geçen hafta Cuma günü piyasalar, ortalama %5 geriledikten sonra düşük seviyelerde kalmaya devam etti. Son olarak Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin görüşlerine devam etmesi, piyasaları tedirgin etmeye devam ederken Bitcoin, 22.000 doların altına sarkmış durumda. Toplam piyasa değeri ise bugün 1 trilyon dolar sınırının altına inme eğiliminde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz