Lider kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), sıkıntılı bir süreç geçirmeye devam ediyor. Son dönemlerde ciddi miktarda değer kaybına uğrayan BTC, halen toparlanmayı başaramamış durumda.

Başarılı bir veri sağlayıcısı olan CoinShares’in aktardıklarına göre, son 2.5 aydır kripto para fonlarından çıkışların olduğu dikkat çekiyor. 10 haftadır üst üste gerçekleşen bu çıkışlar, kurumsal yatırımcıların kripto para sektöründen uzaklaştığını kanıtlamakta.

Kripto para sektöründeki işlem hacimleri de düşmeye devam etmekte. Ekim 2020 seviyesine gerileyen hacimler, yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin ciddi miktar azaldığı gösteriyor.

Kripto para fonlarında yaşanan çıkışlar ise en çok ABD, İsveç ve Almanya’da gerçekleşti. Lider kripto para birimi olan Bitcoin’in kan kaybetmeye devam etmesi, bu 3 ülkeden toplamda 26.5 milyon doların sektörün dışında çıkmasına neden oldu.

Kripto para fonlarına tek girişin ise Brezilya’dan olduğu görülüyor. Her ne kadar 1.2 milyon dolarlık giriş küçük gibi gözükse de, halen bir umut ışığının var olduğunu kanıtlıyor.

BTC tabanlı oluşturulan short yönlü fonlara ise geçtiğimiz hafta 1 milyar dolar değerinde bir giriş gerçekleşti. Kurumsal yatırımcılar lider kripto para biriminin düşüş yaşamaya devam etmesini bekliyor.

Ethereum birleşmesi sayesinde lider altcoin‘e olan ilgi geçtiğimiz dönemlerde sert bir şekilde artmıştı. Son dönemlerde gelen düşüşlerin ardından 1 milyon dolar değerinde bir fon kaybeden ETH, halen kripto gündeminde yerini almaya devam ediyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz