Bitcoin madenciliği için volkanik jeotermal enerji kullanımının ilk fitilini El-Salvador ateşlemişti. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayında yaptığı bir açıklamada, El-Salvador’un Bitcoin madenciliği için “volkanları” kullanacağını söylemişti. Ekim ayında ise resmi olarak volkanik enerji kullanımına geçilmişti..

Blockchain teknolojisi sağlayıcısı Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow, El Salvador’un volkanik enerji destekli üretilen bitcoinleri sayesinde bitcoin fiyatının sadece beş yıl içinde 1 milyon dolara yükselmesine yardımcı olmasını beklediğini söyledi.

Geçtiğimiz ay yayınladığımız başka bir haberde bitcoin madencilerinin nükleer enerjiye de yöneldiğini belirtmiştik. JPMorgan analistleri de geçtiğimiz aylarda yayınladıkları bir raporla bitcoin fiyatının 10 katına çıkabileceğini açıklamışlardı. Hafta sonu El Salvador başkanı Nayib Bukele ile birlikte bir konuşma yapan Samson Mow, “Beş yıl içinde bitcoin 1 milyon dolara ulaşırsa, ki bence ulaşacak, El Salvador elindeki bitcoinlerin bir kısmını satıp şu an yapılan 1 milyar dolarlık bitcoin city maliyetini telafi etmiş olacak” dedi. El-Salvador geçtiğimiz günlerde 1 milyar dolarlık bitcoin tahvil sermayesi ile bitcoin city kuracağını duyurmuş ve IMF’den tepki almıştı. Mow ayrıca “El Salvador’un ilerde dünyanın finans merkezi” olacağına inandığını da söyledi.

El Salvador’un yakındaki bir yanardağdan gelen jeotermal enerjiyle güçlendirilen yeni, düşük vergili bir “bitcoin şehrinin” inşasını finanse etmek için tasarlanan sözde “volkan tahvilleri”, ABD doları cinsinden 10 yıllık tahviller olacak. El Salvador devlet başkanı Bukele, yatırımcıları El Salvador’da kurulacak bitcoin şehrine yatırım yapmaya davet etti ve şöyle devam etti: “Gelin buraya yatırım yapın ve para kazanın..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz