Meksikalı milyarderden ses getirecek Bitcoin hamlesi!

0
40

Meksika’nın popüler zengini Ricardo Salinas Pliego, şirketi Grupo Elektra’nın Bitcoin Lightning ağını aktif hale getireceğini duyurdu.

Bitcoin Blockchain’inin üzerine inşa edilmiş bir katman 2 ödeme çözümü olan Lightning Network (LN), işlemleri minimum maliyet ve zaman tasarrufu sağlıyor. Hatta Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununa çözüm olduğu söyleniyor. Kısa süre önce LN, yüzde 8’lik bir artışla 25 bin aktif node barajını aştı.

Lightning gibi L2 çözümleri ve Liquid gibi yan zincirler uzun süredir kripto dünyasındaki büyük isimlerin dikkatini çekti.

Meksika’nın en zengin üçüncü adamı ve uzun süredir BTC destekçisi olarak bilinen Ricardo Salinas Pliego, şirketi Grupo Elektra’nın yakında BTC Lightning ağını etkinleştireceğini açıklamasıyla gündeme oturdu.

Bloomberg, daha önce Salinas’ın nakit portföyünün %10’unun sadece Bitcoin’de olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Elektra böyle bir adım atan tek grup veya şirket değil. Twitter gibi diğer yüksek piyasa değeri firmaları da “Tip Jar” (Bahşiş Kutusu) gibi girişimler yoluyla Bitcoin kullanımını benimseme yolundalar. Raporlara göre bu bahşiş işlevi, daha küçük Bitcoin ödemelerini hızlı ve ucuz bir şekilde gerçekleştirebilmek için Lightning Network’ü kullanacak.

Destekçiler Bitcoin’i benimsemeye ve övmeye devam ederken, Meksika’nın düzenleyici makamları henüz anlaşmış gibi görünmüyor. 29 Haziran’da Meksika Maliye Bakanı, kripto para birimlerinin ulusal finansal sistemlerinde kullanılmasının yasak olduğunu açıklamıştı.

Bu aksiliklerden bağımsız olarak, Bitcoin düzeltmelere rağmen büyümeye devam ediyor.

Öncü kripto para birimi son 24 saat içinde %1’lik artışla 52 bin doların biraz üzerinde işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz