Tesla CEO’su Elon Musk, Pazar günü öğleden sonra bir Twitter mesajında elektrikli araç üreticisinin kalan Bitcoin varlıklarını sattığını veya satabileceğini ve kripto para biriminin fiyatını düşürdüğünü ima etti.

Bitcoin, madeni para başına yaklaşık yüzde 8’lik bir düşüşle yaklaşık 44.000 dolara düştü.

@CryptoWhale‘den bir Twitter kullanıcısı, “Bitcoin’ciler önümüzdeki çeyrekte Tesla’nın kalanlarını terk ettiğini öğrendiklerinde kendilerini tokatlayacaklar. @Elonmusk aldığı nefret miktarı arttıkça, onu suçlamazdım… ” diye yazınca Musk, “Gerçekten öyle” diye yanıtladı.

Musk, şirketin zaten sahip olduğu Bitcoin‘i satmak yerine elinde tutmayı planladığını ve Bitcoin madenciliği daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez işlemler için kullanmayı planladığını söylemesinden birkaç gün sonra potansiyel bir satış yapıldığı anlamına geliyor.

Musk daha sonra diğer Twitter kullanıcılarıyla tartışarak kripto para birimini ‘’oldukça merkezi’’ olarak nitelendirdi ve Çin’deki bitcoin madenciliği hakkında bir ‘’Fortune’’ hikayesine işaret etti.

“Hey kripto para ‘uzmanları’, PayPal‘ı hiç duydunuz mu?” Musk, başlamasına yardım ettiği ödeme şirketine atıfta bulunarak ekledi. “Mümkün … belki … paranın nasıl çalıştığını anladığından daha iyi biliyorum.”

Musk, kripto para birimlerinin büyük bir destekçisi oldu ve geçen yıl birkaç kez Bitcoin de dahil olmak üzere dijital paraların fiyatlarının artmasına yardımcı oldu. Şubat ayında bir SEC dosyasında Tesla, 1.5 milyar dolar değerinde bitcoin satın aldığını açıkladı. Şirket daha sonra, çeyrek boyunca Bitcoin satışlarından 101 milyon dolarlık net kazanç kaydettiğini ve net karının ilk çeyrekte rekor seviyeye çıkmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Ancak Musk, son haftalarda Dogecoin lehine gidişatı tersine çevirmiş görünüyor. Tesla geçen hafta, “Bitcoin madenciliği için fosil yakıtların hızla artan kullanımı” endişesinden dolayı “Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldı”.  Musk’ın açıklamasından sonraki ilk dakikalarda Bitcoin fiyatı yaklaşık yüzde 5 düştü.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz