AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş‘ın gündeminde son günlerde kripto paralar var. Önce kripto para temsilcileri ile görüşen en son ise kripto para borsa yetkilileri ile bir araya gelen Elitaş, şimdi ise DHA’ya konuştu.

Yaptığı toplantılar sonrası bugün açıklama yapan Elitaş, “yapmak istediğimiz yasaklayıcı değil düzenleyici bir yasal düzenleme. Bizim buradaki amacımız, belli bir birikimini kripto varlıklarda değerlendirmeye çalışan insanların mağdur olmasını engelleyecek yasal bir düzenlemedir.” diyerek sözlerine başladı.

Vergi konusuna da değinen Elitaş, özellikle sosyal medyada çıkan “yüzde 40 vergi gelecek” iddialarına cevap vererek;

“Sosyal medyada yüzde 40 vergi gelecek” şeklinde yapılan haberlerin aslı astarı yoktur.

Sadece bu piyasada nasıl mağduriyetler oluşuyor bunları tespit etmek ve buna göre bir düzenleme yapmak amacımız. Bu konu çok teknik ve sürekli gelişen hatta saniyeler içerisinde değişimlerin yaşandığı bir mesele. Esasen yapmak istediğimiz genel çerçeve bir yasayı ortaya çıkarmak.

Birikim sahiplerini ve bu konuda fikir beyan eden kişileri de dinleyerek ne tür bir yaklaşım ve ne tür bir yasal düzenleme olması gerektiğini netleştiriyoruz. Tüm konuştuğumuz gruplar farklı fikirler beyan ediyor, farklı paydaşları dinlemeye devam edeceğiz. TBMM olarak görevimiz, bir kişi veya kurumu yüzde 100 tatmin etmek yerine genel isteklerin bir bileşkesini oluşturup büyük çoğunluğu makul bir bileşende bir araya getirmek.”

Konuşmanın devamında bu piyasada birçok mağduriyet olduğunu ve yüksek kâr vaatleri ile yatırımcıların zarar ettiğini ifade eden Elitaş, yatırımcılara “dikkatli olun” çağrısı yaptı. Yeni yasal düzenleme ile bu mağduriyetlerin önüne geçmek istediklerinin tekrar altını çizdi.

Elitaş, borsa temsilcileriyle görüştükten sonra, oluşan taslağı ilgili kurumlarla görüşeceklerini söyleyerek:

Önce Hazine ve Maliye Bakanlığı, arkasından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu gibi kuruluşlarla paylaşıp, taslağı net hale getirip, kanun haline getirmeye çalışacağız. Var olan taslağı birkaç kurum çalışmış. Var olan taslağın kanun olarak görülmesini doğru bulmuyoruz.

Son sözü, son şeklini TBMM verecek. Çünkü biz zaten ortaya bir taslak koymak için paydaşlarla görüşüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz