Ana Sayfa Kripto Para Ve Blockchain Haberleri New York Başsavcısından Celsius eski CEO’su Mashinsky’ye dolandırıcılık davası!

New York Başsavcısından Celsius eski CEO’su Mashinsky’ye dolandırıcılık davası!

0
New York Başsavcısından Celsius eski CEO’su Mashinsky’ye dolandırıcılık davası!

İflas eden kripto kredi kuruluşu Celsius’un eski CEO’suna New York Eyalet Başsavcısı tarafından yatırımcıları dolandırdığı iddiasıyla dava açılıyor.

Basında gösterilen haberlere göre New York Eyaleti Başsavcısı Letitia James, Celsius’un kurucusu Alex Mashinsky’ye şirketinin birçok yönü hakkında yatırımcılarını yanıltıcı açıklamalarda bulunduğu ve eyalet yasalarına gerektirdiği gibi uymadığı iddiasıyla dava açıyor.

Celsius’un eski CEO’sunun, yatırımcılarına finansal özgürlüğe ulaştırma sözü vererek yanılttığı belirtiliyor ve bu sözler, New York Eyalet yasalarına göre asılsız ve yanlış vaatler olarak yasa dışı dava konusu kapsamına girmektedir.

New York Başsavcısı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Celcius’un eski CEO’su olarak tanınan Alex Mashinsky, yatırımcıları finansal özgürlüğe götürme sözü verdi ancak onları finansal bir yıkım yoluna sürükledi. Yasa, yanlış ve asılsız vaatlerde bulunmanın ve yatırımcıları yanıltmanın yasa dışı olduğu konusunda açıktır. Bugün kayıplarını telafi etmek için Bay Mashinsky tarafından dolandırılan binlerce New Yorklu adına harekete geçiyoruz. Ofisim tetikte olacak ve New York yatırımcılarından yararlanmaya çalışan kötü aktörlerin hesap vermesini sağlayacak.’’

Başsavcı, kripto yatırımcılarının kayıplarını gidermek ve sorumluların gerekli cezaları alması için harekete geçildiğini açıkladı.

Başsavcı James, Mashinsky’nin yatırımcılarına Celsius’un düşük riskli yatırımlar yapacağını ve yalnızca saygın şirketlere varlık ödünç vereceğini söylediğini iddia ediyor. Ancak bunun aksine yüksek riskli karşı taraflara rutin olarak varlık ödünç vererek yatırımcılarını “mali yıkım” yoluna sürükledi söz konusu iddialardan biri.

Basın açıklamasına göre New York Başsavcısı James davayı kazanırsa Mashinsky’nin New York’ta bir daha iş yapması engellenecek ve ayrıca yatırımcılarına tazminat, tasfiye ve tazmin meblağı ödemesinin önü açılacak.

Celcius,Temmuz 2022’de yerel varlığının %99’undan fazlasını kaybettikten sonra iflas başvurusunda bulunmuş ve yatırımcı işlemlerini durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı.

Celcius’un iflası sonrasında, şirket kapanma nedeni olarak aşırı piyasa dalgalanmasını göstermişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz