Ana Sayfa Kripto Para Ve Blockchain Haberleri Kripto kredi şirketi Genesis için iflas sesleri yükselmeye başladı

Kripto kredi şirketi Genesis için iflas sesleri yükselmeye başladı

0
Kripto kredi şirketi Genesis için iflas sesleri yükselmeye başladı

Likidite krizine giren son kripto şirketlerinden biri olan Genesis’in iflas başvurusunda bulunma kararını gündeme aldığı konuşulmaya başladı.

Wall Street Journal tarafından servis edilen habere göre son durum hakkında bilgi veren kişiler, Genesis’in personelinin yaklaşık %30’unu işten çıkardığını söylerken şirketin iflas başvurusunda bulunmayı düşündüğü aktarıldı.

Farklı departmanlardan gerçekleşen işten çıkarmalar sonucunda Genesis’in 145 personeli kaldığı bilgisi verildi. Ayrıca şirket, danışmanlık firması Moelis & Co. İla anlaşarak ilerleyen dönemlerde nasıl devam edileceğine yönelik profesyonel destek alacak. Bu gelişme de şirketin iflas başvurusunda bulunacağına dair söylentileri güçlendirdi.

Genesis, bu hafta ABD merkezli kripto borsası Gemini’nin sahibi Cameron Winklevoss’un DCG CEO’su Barry Silbert ile alacak konusunda tartışmaya girmesiyle bir kez daha gündeme geldi. Gemini’nin Genesis’ten 900 milyon dolar civarında bir alacağı bulunuyor. Winklevoss, kendilerini oyaladıklarını iddia ederek Genesis’in ana şirketi DCG’den 8 Ocak’a kadar ödeme yapılmasını talep etti.

Genesis, iflas eden şirketler Alameda ve Three Arrows Capital ile ticari ilişki içinde olduğundan alacaklarını tahsil edemediği için zor duruma düşen diğer büyük kripto kuruluşu oldu. Şirket, Kasım ayından bu yana krizi yönetmeye çalışıyor, ancak bu gelişmeler iflas olasılığının arttığını gösteriyor.

Genesis’teki finansman sorunu ana şirketi Digital Currency Group’u (DCG) ve DCG’nin diğer iştiraki Grayscale’i de etkiledi. Grayscale, ayrıca Bitcoin fiyatındaki düşüşe bağlı olarak piyasanın en büyük Bitcoin fonu olarak bilinen Bitcoin Trust’ın rekor seviyeside iskontolu hareket etmesi sorunuyla da baş etmeye çalışıyor. Son olarak DCG’nin elinde bulunan GBTC varlıklarını tasfiye etme kararının, kripto piyasalarını olumsuz etkileyebileceği düşünülüyor.

DCG, 3,5 milyar dolardan fazla varlığı yönettiği bilinen servet yönetim departmanını kapatma kararı aldı.

Dün yapılan açıklamada şirket yetkilileri, genel ekonomik ortamın durumu, sektörü derinden etkileyen ve uzun süredir devam eden kripto kışı nedeniyle, genel merkezi kapatma kararı aldıklarını duyurdu. DCG, servet yönetimi bölümünü 31 Ocak tarihi itibarıyla tasfiye edecek.

Digital Currency Group, servet yönetim merkezi HQ, Genesis ve Grayscale’in yanında kripto haber sitesi CoinDesk, Bitcoin madenciliği danışmanlık şirketi Foundry, kripto borsası Luno ve merkezsiz kripto işlem platformu TradeBlock gibi şirketleri de bünyesinde bulunduruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz