Lider kripto para birimi Bitcoin, dün yaşadığı düşüş sonrası yeni günde yatay bir grafik sergiliyor. Ancak Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak kabul edilmesi ile ilgili önemli haberler gelmeye devam ediyor. Dün Twitter CEO’sunun attığı tweet sonrası Nijerya Devlet Başkanı’na yazılan bir mektup yatırımcıları oldukça heyecanlandırdı.

Bitcoin hafta içerisinde yakaladığı trendle 38.000 dolar seviyelerine gelse de 40.000 dolar seviyesini aşamamış ve kaybettiği ivme ile birlikte düşüşe geçmişti. Hafta sonuna düşüşle başlayan lider kripto para biriminin yatırımcılarını heyecanlandıran ilk gelişme ise Twitter CEO’sunun attığı bir tweet oldu. Twitter ile birlikte Square’in de CEO’su olan ve bu şirketin bilançosunda Bitcoin bulunduran Jack Dorsey, kişisel Twitter hesabında dün akşam saatlerinde Nijerya bayrağı, Bitcoin ve tokalaşma emojisi içeren bir tweet attı. Bu tweet, piyasalarda Nijerya’nın El Salvador sonrası Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden ikinci ülke olacağı izlenimini uyandırdı. Piyasalar bu gelişmeye odaklanmışken konuya dair önemli bir girişim de Nijerya asıllı ünlü bir sporcudan geldi.

Ulusal Futbol Ligi (NFL) takımlarından Carolina Panthers forması giyen Nijerya asıllı Russell Okung, dün Nijerya Devlet Başkanı Muhammad Buhari’ye yazdığı mektup ile gündemin ilk sırasına oturdu. Okung, “Sayın Buhari Nijerya halkı için önemli bu eylemi umarım dikkate alırsınız. Sizlere desteğimi sunmak isterim.” alıntısı ile Twitter’da paylaştığı mektupta, ülkenin ekonomik özgürlüğü için Bitcoin’e geçmesi gerektiğini belirtti. Kendisinin de Nijerya kökenli olduğunu belirten Okung, Nijerya’nın umudunun genç jenerasyon olduğu söyledi ve devlet başkanından onlar için eyleme geçmesini talep etti:

“Nijerya hükumetine, ekonomik bağımsızlık ve finansal egemenlik için ulusal bir Bitcoin standardı oluşturma konusunda ısrar ediyorum. Yakında birçok ülke bu karar aşamasıyla yüzleşecek. Ancak bu kararı El Salvador gibi erkenden alan ülkeler, bir sonraki jenerasyonları için elde edilen büyük katkıdan fazlasıyla faydalanmış olacaklar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz