Bitcoin’in (BTC) madencilik modelini eleştiren Elon Musk, attığı tweetlerle genel bir düşüşün başlangıcını yapmıştı. Musk’ın Bitcoin madenciliğinin enerji konusundaki verimsizliğini eleştirip Tesla’nın artık BTC ödemesi kabul etmeyeceğini belirtmesi sert bir düşüş getirirken bu konuda olumlu bir açıklama yapması da fiyatı tam tersi yönde hareketlendirdi.

Tesla CEO’su ve Dogecoin yatırımcısı Musk, bir haber sitesinin tweetine yönelik yaptığı açıklamada, Tesla’nın hiçbir zaman Bitcoin ödemesini tekrar kabul etmeyeceği iddiasının yanlış olduğunu vurguladı. Tesla’nın ilerleyen vakitlerde Bitcoin ödemelerini kabul edebileceğini belirten Musk, bunun koşulunu bile açıkladı.

Musk’ın açıklamasına göre Bitcoin madenciliğinin en az %50’si temiz enerji kaynaklarına dayanır ve bununla ilgili doğrulama gelirse, Tesla yeniden BTC kullanmaya başlayabilir. Elon Musk, Tesla’nın elindeki BTC’leri satmadığını ve bunun sadece %10’dan ibaret olduğunu da vurguladı.

Elon Musk’ın bu açıklaması öncesinde 35.000 dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin bir anda yükselişe geçerek bazı borsalarda 40.000 doları zorladı. Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 38.953 dolar seviyesinden işlem görmekte ve son 24 saatte %11 yükseldi. BTC’nin ticari hacminin de 24 saat içerisinde 40 milyar dolara ulaştığı görülüyor.

Elon Musk’ın olumlu tweeti bir anda piyasayı değiştirdi ve bunun likiditenin az olduğu pazar gününde gelmesi de bir hayli önemli. Likidite az olduğu için normal şartlarda piyasaya etki etmeyecek bazı alım emirleri direkt olarak ufak yükselişlere yol araladı.

Bitcoin fiyatı eğer 38.000 dolar üzerinde tutunabilirse bu olumlu gelişmeler ile hedef yeniden 45.000 dolar olacaktır. 45.000 doların üzerinde ise BTC’yi 52.000 dolar bekliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz