Önümüzdeki hafta El Salvador, Bitcoin’i para birimi olarak kabul eden ilk ülke olacak

0
9

7 Eylül 2021’de El Salvador, Bitcoin yasal ihalesini yapan ilk ülke olacak.

Hükümet, Chivo veya İngilizce olarak “cool” olarak bilinen ulusal dijital cüzdanına kaydolan vatandaşlara 30 dolarlık ücretsiz Bitcoin vererek kripto para biriminin kullanımını teşvik etmede bir adım daha ileri gitti ve ülkeye şu anda yaklaşık 140.000 dolar olan üç Bitcoin yatırımı yapan yabancılara oturma izni verileceğini açıkladı.

Panama da El Salvador gibi benzer bir politikayı izlemeyi düşündüğünü ekleyelim.

Bitcoin’i yasal ihale yapmak, El Salvador’daki her mağaza ve yatırımcının artık dijital ödemeleri kabul etmesi gerektiği anlamına mı geliyor? Daha fazla ülke aynı şeyi yaparsa bu, dünyadaki tüketiciler ve işletmeler için ne anlama gelecek?

Yasal ihale, bir borcun ödenmesi için teklif edildiğinde kabul edilmesi gereken parayı (genellikle kripto paralar ve banknotlar) ifade eder. Her ABD banknotunun ön yüzünde “Bu banknot, kamu ve özel tüm borçlar için yasal ödeme aracıdır” yazmaktadır. Bu ifade, 1800’lerin sonlarından beri federal yasalarda çeşitli şekillerde yer almıştır.

Dolar sadece ABD’de yasal ödeme aracı değil, örneğin 2001’de önceki para birimi olan kolondan ABD dolarına geçiş yapan El Salvador, Ekvador , Panama , Doğu Timor ve Mikronezya Federal Devletleri de doları yasal ödeme aracı olarak kullanıyor.

Ancak yukarıdaki tanıma rağmen yasal ihale, tüm işletmelerin bir mal veya hizmet için ödemeyi kabul etmesi gerektiği anlamına gelmez. Bu şart sadece alacaklılara olan borçlar için geçerlidir.

El Salvador, kapılarını tamamen Bitcoin’e açan ilk kişi olmanın ekonomisini güçlendirmeye yardımcı olacağını düşünüyor.

Başkan Bukele, bunun kripto para birimine sahip yatırımcıları ülkesinde daha fazla harcamaya teşvik edeceğine inandığını söyledi. Hatta El Salvador’un devlet tarafından işletilen jeotermal kuruluşunun ülkenin yanardağlarından Bitcoin çıkarmak için enerji kullanmasını sağlama planı bile bulunuyor.

Bitcoin oluşturmak veya madencilik yapmak çok fazla enerji gerektirir, bu nedenle madencilik yalnızca ucuz elektriğin olduğu yerlerde anlamlıdır.

Kripto para çılgınlığına katılan her vatandaşa verilen 30 dolar, ekonomiyi geçici olarak canlandıracak. Bununla birlikte, genel etki olarak muhtemelen kısa vadeli bir artış olacaktır.

Bitcoin’in yaygın olarak benimsenmesi muhtemelen yıllar alacaktır. El Salvador, insanların kripto para birimini dolara çevirmesine izin vermek için 200 Bitcoin ATM’si kuruyor. Orta Amerika ülkesi nüfusunun sadece %30’unun bir banka hesabı bile olduğundan, başkanı Bitcoin’e geçmek istese bile ABD dolarının El Salvador’da uzun süre kullanılmaya devam edeceği düşünülmekte.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz