Rusya’da yatırımcılar üzerinde yapılan ankette, yatırımcıların yılın ilk üç çeyreğinde, kripto paraları altına göre daha iyi yatırım aracı olarak gördükleri ortaya çıktı.

Anket sonuçlarına göre, yatırımların %77’si en iyi yatırım aracı olarak kripto paraları gösterirken, %9’u altın, %14’ü de yabancı dövizleri gösterdi.

Anketi yapan AFD firması yöneticisi Evgeny Masharov, Rus yatırımcıların şu anda kripto para birimlerini “aldatıcı bir ürün değil” bir yatırım olarak gördüklerine dikkat çekti. Ankete katılanların %35’inin aktif dijital varlık tüccarları olduğunu da sözlerine ekledi.

Katılımcıların %23’ü kripto para birimleri konusunda deneyiminin olmadığını söyledi. Ancak bunların %80’i gelecekte pazara girmeyi planlıyor. Tüm katılımcıların %8’inden azı bu tür bir yatırıma asla dahil olmayacaklarını söyledi.

Çoğu yerel yatırımcı kripto para birimleri konusunda hevesli olsa da, çok sayıda Rus yetkili varlık sınıfına karşı oldukça temkinli yaklaşıyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yakın zamanda bitcoin ve altcoinlerin çok değişken olduğunu iddia etti ve yatırımcıları “korkunç” kayıplara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Onlara yatırım yapmanın diğer seçeneklerden daha tehlikeli olduğunu belirtmeyi de ihmal etmedi.

Bank of Russia Yönetim Kurulu üyesi Sergey Shvetsov ise şüphelerini daha da artırdı. Kriptoya yatırım yapmanın bir mayın tarlasına girmekle karşılaştırılabilecek kadar riskli olduğunu savundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz