Ünlü altın yatırımcısı Schiff, Bitcoin’in her geçen gün azalan dominansına işaret ederek bu iddasını vurgulayan bir tweet paylaştı. Yöneticiye göre, diğer kripto para birimleri çok kolay oluşturuldukları için ve piyasaya girdikçe, Bitcoin’in popülaritesini kaybediyor. CEO, ”Aralarından seçim yapabileceğiniz 16 binden fazla altcoin ile Bitcoin’in pazar hakimiyeti Haziran 2018’den bu yana ilk kez  yüzde 40’ın altında. Hemen hemen aynı özelliklere sahip, kolayca üretilmiş sınırsız altcoin ile Bitcoin, rekabeti kaybediyor” açıklamasını yaptı.

Gerçekten de, Bitcoin’in pazar hakimiyeti bu yıl önemli ölçüde düştü. Yılın başlarında tüm kripto pazarının piyasa değerinin yüzde 70’inden fazlasını oluşturan Bitcoin piyasa değeri, yaklaşık yüzde 40’a düştü. Geçen yıl, Bitcoin’in piyasa değeri, 492,51 milyar dolardan yüzde 95,08 artarak bir süre 1 trilyon doların üzerine çıktı. An itibariyle ise 960,78 milyar dolarda bulunuyor. Benzer şekilde, Ethereum (ETH), Solana (SOL) ve memecoin Shiba Inu (SHIB) dahil olmak üzere birçok altcoin Bitcoin’den daha iyi performans gösterirken, altcoin’ lerin piyasa değeri giderek artıyor.

Bununla birlikte, piyasa uzmanları, bu altcoin’lerin Bitcoin’e rakip veya hatta alternatif olmadığını, çünkü Bitcoin’in genellikle bir değer deposu veya dijital altın olarak kabul edilen tek kripto para birimi olduğunu savunuyorlar. Schiff’in Bitcoin savunucusu olan oğlu Spencer Schiff’e göre, altcoin’lerin savunucuları bile, Bitcoin kendi kategorisinde olduğu için  BTC ile rekabet halinde olmadıklarını kabul ediyor. Bazı savunucular, Bitcoin’in azalan piyasa hakimiyetinin bir yükseliş sinyali olduğunu düşünüyor. ”The Bullish Case for Bitcoin”in yazarı Vijay Boyapati’ye göre, Bitcoin’in kripto pazarındaki hakimiyeti en son Haziran 2018’de yüzde 40’a ulaştığında, bu, BTC satın almak için harika bir fırsattı. Bu nedenle, Schiff’in Bitcoin bu metriği işaret etmesini, piyasanın dibe ulaştığının bir işareti olarak görüyor.

Ekonomist ve stratejist Schiff, Bitcoin’e karşı açık bir şekilde muhalif durumda ve altını destekliyor. Schiff, Bitcoin’in her hareketini eleştiriyor. Son zamanlarda, Bitcoin ETF’sine onay verdiği için SEC’in feshedilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca El Salvador’un başkanı Nayib Bukele’yi eleştirdi ve Bitcoin’i orta Amerika ülkesinde yasal para birimi olarak kabul etme kararını sorumsuz ve vergi mükelleflerinin parasının israfı olarak nitelendirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz