Rakamlar açıklandı, Tesla Bitcoin satmadı

0
8

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın üçüncü çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Şirket, 13 milyar 760 milyon dolar gelir bildirdi. Tahminler ise 13 milyar 600 milyon seviyesindeydi.

Bildirilen net gelir ise 1.62 milyar dolar oldu ve şirket böylece ikinci defa 1 milyar doları aştı. Geçen senenin aynı döneminde net gelir 331 milyon dolardı.

Tesla, daha önce üçüncü çeyrek için 241 bin 300 elektrikli araç teslimatı yaptığını ve 237 bin 823 de araç üretimi gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Öte yandan Tesla’nın bilanço açıklamasında Bitcoin yatırımlarıyla ilgili veriler, kripto para piyasaları tarafından yakından izleniyordu. Şirket, herhangi bir Bitcoin alımı veya satışı yapmadı ve yaklaşık 37 bin 500 BTC’sini tutmaya devam etti. Üçüncü çeyrek için Bitcoin ile ilişkili 51 milyon dolarlık değer düşüklüğü zararı bildirildi.

Tesla’nın elindeki Bitcoin miktarı, mevcut fiyatlarla 2.9 milyar dolara karşılık geliyor. Şirket, bu BTC’ler için yaklaşık 1.5 milyar dolar harcamıştı

Tesla’nın Bitcoin macerası Şubat ayında başlamıştı. Şirket, Coinbase aracılığıyla 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını duyurmuştu. Mart ayında ise ikinci önemli haber gelmiş, Elon Musk elektrikli otomobil devinin satışlarda Bitcoin kabul edeceğini bildirmişti. Bir sonraki ay ise Tesla, 272 milyon dolarlık Bitcoin sattığını açıklamıştı. Musk, bu satışı likiditeyi test etmek için yaptıklarını ifade etmişti. Daha sonra Tesla’dan herhangi bir satış gelmedi. Bununla beraber şirket, Mayıs ayında Bitcoin’i kabul etme kararından geri adım attı. Musk, yaz aylarında yaptığı açıklamada, Bitcoin madenciliğinde kullanılan elektriğin yüzde 50’sinden fazlasının yenilenebilir enerjiden gelmesi halinde tekrar BTC ile ödeme alacaklarını söylemişti. Henüz şirket tarafından bu doğrultuda yeni bir adım atılmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz