Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara dokunalı neredeyse dört ay oldu ve yeni yayınlanan bir rapora göre, Bitcoin’i o dönem tepeden alanların çoğu ellerindeki Bitcoin’leri sonradan satmış görünüyor.

Zincir içi analiz firması Glassnode’a göre, yaklaşık 60.000 dolara satın alınan BTC’lerin yarısından fazlası, yaklaşık 35.000 ila 38.000 dolar arasında yeniden satıldı. Bu arada, birden fazla gösterge, Rusya-Ukrayna savaşı ile başlayan jeopolitik çatışma karşısında bile, bir kısım uzun vadeli yatırımcının BTC’lerini satmayarak dikkate değer ölçüde güçlü elleri olduğunu gösteriyor.

Glassnode, geçen yıl bazı önemli tarihlerde UTXO Bitcoin’in Gerçekleşen Fiyat Dağılımı ya da kısa adıyla URPD verilerini günümüzle karşılaştırarak raporu oluşturdu. URPD, esasen mevcut Bitcoin’in zincir üzerinde en son hareket ettiği fiyatları izler. Bu veriler, kaç alıcının kâr veya zarar ettiğini belirlemek için faydalı olabilir.

Rapora göre örneğin, 10 Mayıs’ta Bitcoin URPD, 54.000$ ila 60.000$ aralığında yüksek oranda yoğunlaştı ve ardından Glassnode’un “zayıf elden güçlü ele dağıtım olayı” olarak tanımladığı, yeni alıcıların daha deneyimli sahiplere satış yaptığı anlamına gelen büyük bir fiyat düşüşü yaşandı.

Bitcoin Kasım ayında benzer yüksek seviyelere döndüğünde, URPD 35.000$, 47.000$ ve 62.000$ alanlarına daha eşit bir şekilde dağıtıldı. Rapora göre, Mayıs’tan Temmuz’a kadar alım yapan birçok kişi, Ağustos’tan Kasım’a kadar bunları kâr ederek sattı.

Bitcoin’in takip eden aylarda 40.000 doların altına yavaş ve istikrarlı düşüşüne rağmen, dağılım modeli çoğunlukla aynı kaldı. Bununla birlikte, yeniden dağıtımın gerçekleştiği seviye, 60.000 dolardan alanların 35.000 dolara yakınken satış yapmalarıyla yaşandı.

Raporda, zararda olsa bile özellikle bazı yatırımcıların ellerindeki BTC’leri kesinlikle satmadığı da vurgulandı. Örneğin, kripto para borsalarına para yatırma oranları düşerken, para çekme oranları Temmuz ayından bu yana sabit kaldı. Bu da piyasanın giderek satıcıdan çok alıcılar tarafından domine edildiği anlamına geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz