Hafta boyunca Rus yatırımcıların kripto para borsalarında ruble ile gerçekleştirdikleri işlem hacimleri neredeyse yüzde 50 geriledi.

Blockchain analiz firmalarına göre büyük kripto borsalarındaki Rus rublesi işlemleri yavaşlamaya başladı. Bu durum ülkenin yaptırımlarından kaçınmak için kripto paralara yönelebileceği iddialarını da zayıflatıyor.

Bitcoin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başladığı tarihten bu yana 10.000 doların üzerinde yükseliş görerek 45.000 dolara kadar yükseldi. Bu hızlı yükseliş, Rusların ekonomik kaygılardan dolayı itibari paralarını kripto paralarla değiştirme çabasından kaynaklandığına dair bir izlenime neden olmuştu. Diğer yandan bu yükselişin Rusların kripto para talebinden çok savaş ortamından dolayı kripto paralara yönelimin hızlanacağı konusundaki beklentilerden kaynaklı olduğu da düşünülüyor.

Son durumda Chainalysis verileri, 3 Mart’ta ruble cinsinden kripto ticaret hacminin sadece 34,1 milyon dolar olduğunu vurguladı. 24 Şubat tarihinde ise işlem hacimleri 70 milyon dolar seviyesindeydi. İşlem hacmindeki düşüş, Rusların kripto para ticaretinde engellerle mi karşılaşıyor sorusunu da akıllara getirdi.

Rusların, yaptırımlardan kaçınmak için kripto paraları kullanacağı anlatısı tüm ülkelerde geniş yer buldu. Bunun üzerine ABD, kripto paraların Ruslara avantaj sağlamasını önlemek için piyasayı daha yakından izlemeye başladı.

Birçok kripto para uzmanı Rusya’nın yaptırımları aşmak için kripto piyasasını etkin şekilde kullanamayacağını savunurken ABD ve AB, bu ihtimale karşılık kripto varlıklar için düzenleme konularını hızlandırma kararı aldı. Ayrıca piyasanın en büyük kripto para borsaları yaptırım uygulanan kurum ve kişilerin hesaplarını bloke etme kararına uydular. Ancak Binance, bireysel Rus kullanıcılarının hesaplarının bloke edilmesi talebini kabul etmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz