Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Rusya’dan Önemli Hamle: Bitcoin “Para Birimi” Olarak Mı Tanımlanacak?

Rusya’dan Önemli Hamle: Bitcoin “Para Birimi” Olarak Mı Tanımlanacak?

0
Rusya’dan Önemli Hamle: Bitcoin “Para Birimi” Olarak Mı Tanımlanacak?

Salı günü yapılan açıklamalara göre, Rusya’daki hükümet ve merkez bankası kripto para birimlerinin nasıl düzenleneceği konusunda bir anlaşmaya vardı.

Rusya hükümeti ve merkez bankası şu anda kripto paraları, dijital finansal varlıklardan ziyade “para birimlerinin benzeri” olarak tanımlayacak. Yapılan açıklamalara göre 18 Şubat’ta paylaşılacak bir yasa taslağı üzerinde çalışılıyor. Son bilgilere göre kripto para birimleri, yalnızca bankacılık sistemi veya lisanslı aracılar aracılığıyla ve tam kimlikleri varsa hukuk endüstrisinde işlev görecek.

Bunlara ek olarak Kommersant, Rusya Federasyonu’nda Bitcoin (BTC) işlemlerinin ve kripto para birimine sahip olmanın yasak olmadığını ifade ediyor. Ancak bu işlemlerin bir “dijital para birimi bora düzenleyicisi” veya ülkede faaliyet gösteren lisanslı bir eşler arası borsa aracılığıyla yapılması gerekiyor.

Rapor ayrıca 600.000 ruble’den (yaklaşık 8.000 dolar) fazla kripto para birimi işlemlerinin suç olarak kabul edilmesi gerektiğini de vurguluyor. Ödeme olarak kripto paraları yasa dışı olarak kabul edenlere de para cezası uygulanacağı ifade ediliyor.

Bu haber, Rus hükümetinin dijital para birimlerini nasıl ele alacağına dair aylarca süren spekülasyonlardan sonra geldi. Bu kararın Rusya’daki işletmeler ve vatandaşlar için ne anlama geleceği hala belirsiz olsa da ülke yavaş yavaş kripto para fikrine ısınıyor gibi görünüyor.

Öte yandan Ocak ayında Rusya Merkez Bankası, endüstrinin spekülatif doğası hakkında uyarıda bulunan bir raporda ülke çapında bir kripto yasağı çağrısında bulundu. Banka ayrıca finansal firmaların dijital varlıkları yasaklama teklifinin bir parçası olarak kripto işlemlerini kolaylaştırmamaları gerektiğini de belirtti.

Ancak, teklif Rusya Maliye Bakanlığı’nın muhalefetine yol açtı. Merkez bankasının yasaklama çağrısından birkaç gün sonra bir bakanlık yetkilisi olan Ivan Chebeskov, hükümetin kriptoyu tamamen yasaklamak yerine düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Bunlara ek olarak Başkan Putin’in ülkenin kripto madenciliği sektörünü düzenleme çabalarını desteklediğine dair raporlar da ortaya çıktı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz