Ana Sayfa Ripple Haberleri Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılması sonrasında gözler XRP’ye çevrildi

Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılması sonrasında gözler XRP’ye çevrildi

0
Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılması sonrasında gözler XRP’ye çevrildi

ABD ve Avrupa ülkeleri, bazı Rus bankalarının küresel finans işlemlerini destekleyen mesajlaşma ağı SWIFT sisteminden çıkarmasıyla Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme girişimine karşı ciddi bir adım attı.

Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar, gözlerin kripto para sektörüne çevrilmesine neden oldu. Bu bağlamda geçmiş dönemlerde SWIFT sistemine karşı önemli bir alternatif olarak görülen Blockchain şirketi Ripple’ın uluslararası ödeme ağı da gündeme geldi.

Şu sıralar XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiasıyla ilgili SEC karşısında bir dava sürecinde bulunan Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse ise XRP’nin Rusya tarafından bir SWIFT alternatifi olarak kullanılabilme durumuna açıklık getirdi.

Ripple CEO’su Twitter üzerinden yaptığı açıklamada RippleNet’in SWIFT sisteminden çok daha fonksiyonel olmasına karşın uluslararası hukuka ve Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) yaptırımlarına uyacaklarını net bir ifadeyle belirtirken herhangi bir karışıklığa mahal vermek istemedi.

Garlinghouse ayrıca Bitcoin ile ruble arasındaki ticaret hacminin artışına dem vurarak Rus vatandaşlarının önümüzdeki günlerde kripto paralara daha çok yöneleceği tahmininde de bulundu.

Sonuç olarak SEC ile çetin bir dava süreci içerisinde bulunan Ripple, şirketin CEO’sunun da net şekilde ifade ettiği üzere Rusya’ya karşı mevcut yaptırımlara bağlı kalacağını açıklarken uluslararası yasalara tabi olacakları şeklinde net bir tavır sergiliyor.

37 milyar dolar sermaye değeriyle 6. sırada bulunan XRP, dün akşam saatlerine doğru kripto piyasası genelinde artan taleple birlikte 0,8 dolar sınırına kadar yükselerek yüzde 10 seviyesinde bir değer artışı gördü.

Mart ayının ilk gününde ise dünkü yükselişin bir düzeltmesi görülürken XRP/USD paritesi, öğle saatlerinde 0,75 dolar bandında satış eğilimli olarak ilerliyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz