Kendini Bitcoin’in kurucusu olarak tanıtan Jorg Molt kaçmak üzereyken yakalandı. Alman polisi önemli bir operasyona imza attı. Sahte Nakamoto bir Alman iş adamı ve insanlara kendini bu şekilde tanıtarak popülerlik yakalamaya çalışıyordu. Ancak kripto para dolandırıcılığı sebebiyle tutuklandı. Peki Jorg Molt ne gibi suçlara bulaştı ve nerede bulundu?

Frankfurt havalimanında yakalanan sahte Nakamoto Güney Amerika uçağının kalmasına birkaç dakika kala tutuklandı. Bitcoin’i icat ettiğini iddia eden 48 yaşındaki iş adamının kripto para dolandırıcılığına bulaştığı ve insanları mağdur ettiği söyleniyor.

Molt’un evinde yapılan aramada 54 yaşındaki bir kadın da gözaltına alındı. Yeni bir kripto para ponzi sistemi oluşturan ve insanları Bitcoin vaadiyle dolandıran sahte Nakamoto çok fazla insanı dolandıramadan yakayı ele verdi.

Bitcoin ile emekli olacaksınız diyerek 50 kişiden yaklaşık 2,15 milyon dolar toplayan dolandırıcı Bitcoin üretimi yaparak insanlara para dağıtmayı hedefliyordu. Hatırlarsanız birkaç gün önce de Türkiye’de bir dolandırıcı aynı taktikle yüz milyonlarca lirayı toplayıp ortadan kaybolmuştu. İşte bu yüzden bu tarz potansiyel hikayeler hakkında bilgi sahibi olmanız ve dolandırılmamanız gerekiyor.

İnsanlardan para toplayarak yüksek kazançlar vaat eden sahte Nakamoto yeni yatırımcılardan gelecek paraları daha önce sisteme girenlere dağıtmayı hedefliyordu. Ancak tüm bu planları suya düştü.

Molt kripto para topluluğu tarafından uzun süredir tanınıyor hatta ona bir takma ad bile bulunmuştu. Faketoshi olarak bilinen dolandırıcı World Crypto Con etkinliğinde Kenneth Bosak ile tartışmış ve popülerliğini artırmıştı.

Yukarıda (solda) gördüğünüz dolandırıcı Jorg Molt ve sağındaki ise YouTube üzerinden yayınlar yapan ünlü isim Andreas Antonopoulos, Molt bu resmi çevresindekilere göstererek onunla arkadaş olduğuna insanları ikna ediyor ve itibar kazanıyordu.

Daha komik olan ise şu, Faketoshi’nin eski karısının yayınladığı bir videoya göre Satoshi’nin Bitcoin teknik incelemesi yayınlandığında Jorg Molt’un bilgisayarı bile yoktu. Bu konu çok önceden duyulmuş ve Molt ciddi anlamda rezil olmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz