Teksas’ın en büyük Bitcoin madenciliği şirketi olan Riot ve aynı zamanda halka açık işlem gören en büyük kripto para madenciliği şirketleri arasında yer alıyor. Açıklama yapan şirket sözcüsü Trystine Payfer’e göre Riot, geçtiğimiz Salı gününden itibaren Whinestone tesislerini kapatmaya başladı ve aşırı soğuklar bölgeyi terk edene kadar da açmamayı planlıyor.

Şirketin açıklamalarına göre Çarşamba günü itibariyle Whinestone tesislerinin enerji kullanımı %98 düşürüldü. Payfer, Riot’un bölgedeki sıcaklıkların normal seviyelere gelene kadar bu kararını uygulayacağını belirtti. Şirketin Bitcoin ağına genel katkısının 9 EH/sn civarında olduğu tahmin ediliyor.

Şirketin bu hamleyi yapmasının aslında geçmişte yaşananlar ile bir bağlantısı bulunuyor. 2021 yılının Şubat ayında bölgede yine olağanüstü kar fırtınaları yaşanmış, sıcaklıkların dondurucu seviyeye gelmesiyle birlikte milyonlarca Teksaslının elektrik ve temiz suya erişimi kesilmişti. Bu beklenmeyen doğa olayının ardından eyalette 210 kişi hayatını kaybetmiş ve 50 milyar dolarlık hasar kaydedilmişti. Olayların ardından Biden yönetimi eyaleti ulusal afet bölgesi ilan etmişti.

O tarihteki kar fırtınası sırasında Riot Blockchain, Teksas’ın Rockdale bölgesinde bulunan Whinestone tesislerinin enerjisini 11 Şubat 2021’de kesmeye başladıklarını ve 12 Şubat itibariyle de tamamen kestiklerini açıklamıştı. Tesisler 19 Şubat 2021 tarihine kadar %100 elektrik kullanımına geçmemişti.

Bu yılın fırtınaları eyalette şu ana kadar 68.000 civarında elektrik kesintisine neden olmalarıyla birlikte oldukça güçlü bir şekilde yaşanacak gibi duruyor.

ABD’nin Teksas eyaleti, ucuz elektrik ücretleri sayesinde Bitcoin madencilerinin Çin’in ardından göç ettikleri en önemli merkezlerden biri haline geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz